+48 517 056 831
Od 2008 roku
Przejdź do treści
  

Blizny trądzik usuwanie

 
 
Blizny trądzik usuwanie Blizny potrądzikowe na twarzy plecach szyi usuwanie laserowe mezoterapia Zabiegi na blizny po trądziku Laser Rodzaje Zdjęcia Przyczyny Dieta Młodzieńczy Leki Cena Opinie Zdjęcia Forum Blog Cennik Tanio Polecane  Gabinet Klinika Gdzie Do Kogo.

Leczenie blizn po trądziku

Stosowanie lasera frakcyjnego lub dermapenu przynosi wyraźne i trwałe efekty. Blizny po przebytym trądziku oraz przebarwienia to problem nie tylko wśród nastolatków. Pomimo, że wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i pozostałe blizny nadal pozostają dużym utrapieniem.
 
 

Jak usunąć blizny po trądziku?

  • Laser frakcyjny
  • Radiofrekwencja mikroigłowa
  • Dermapen
  • Osocze bogatopłytkowe
  • Ledoterapia

 

Leczenie blizn po trądziku – skuteczność stosowanych metod
Efektywność leczenia zależy od czasu kiedy zgłosimy się do lekarza – im szybciej, tym lepiej. Stare blizny trudniej jest zredukować.
Konieczna jest też wytrwałość. Najczęściej potrzebnych jest kilka zabiegów, chociaż już po pierwszym zabiegu wyraźnie widać poprawę.
Blisko 90% nastolatków boryka się z problemem trądziku. Szpecące wypryski na twarzy powodują, że dzieci tracą pewność siebie, zamykają się w sobie i mają niskie mniemanie o własnej atrakcyjności. Większość rodziców uważa, że problem sam minie wraz z przeminięciem okresu dojrzewania. Zazwyczaj jest to prawdą, ale na miejscu problemu z trądzikiem może pojawić się o wiele poważniejszy problem, czyli blizny po trądziku.
Bliznami po trądziku są dotknięte w równiej mierze osoby, które leczyły go dermatologicznie, jak i te, które zaniedbywały leczenie. O ile trądzik przeminie, o tyle blizny zostają na całe życie. Czy na prawdę tak musi się to skończyć?
 
 
Laser frakcyjny a blizny potrądzikowe
Laser frakcyjny to najbardziej skuteczna metoda likwidowania blizn po trądziku. Terapia wymaga serii zabiegów, zwykle od 3 do 5 w odstępach 4 do 6 tygodni.
 
 
 
Dermapen – Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia igłowa jest metodą, która powoduje widoczne spłycenie blizn potrądzikowych. Poprzez wstrzyknięcie odpowiedniej ilości substancji leczniczej bezpośrednio w skórę dochodzi do widocznego wygładzenia skóry. Substancja lecznicza ma w swoim składzie głównie dobroczynny kwas hialuronowy, peptydy, wyciągi roślinne i aminokwasy. Taki koktajl składników odżywczych mobilizuje skórę właściwą do odbudowy, dzięki czemu blizny potrądzikowe stają się mniej widoczne. Bardzo skuteczne są zabiegi mezoterapii z zastosowaniem dermapenu. Osocze bogatopłytkowe zwiększa skuteczność mezoterapii, połączenie obydwu tych metod znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Ta metoda pozwala na skuteczne usuwanie śladów po trądziku. Najbardziej skuteczne to połączenie dermapenu i osocza bogatopłytkowego w jednym zabiegu.
 
 
 
Radiofrekwencja mikroigłowa
Zabieg polega na wprowadzeniu cienkich igieł (stąd nazwa mikroigłowa) pod skórę, następnie wysyłany jest impuls elektryczny o wysokiej częstotliwości (radio frekwencja – częstotliwość radiowa) – daje to połączenie efektu dermapenu (liczne drobne nakłucia – nazywane też frakcyjnymi) oraz podgrzanie skóry – podobny efekt do lasera. Po zabiegu następuje wypłycenie blizn, ujędrnienie i uelastycznienie skóry oraz wygojenie procesów zapalnych. Metodę ta można stosować także w przypadku aktywnego trądziku. Przekłada się to na bardzo skuteczne leczenie blizn potrądzikowych. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość stosowania przez cały rok, także latem. Usuwanie blizn potrądzikowych powinno się odbywać w sposób świadomy. Przed zabiegiem należy przejść kwalifikację do leczenia. W przypadku stosowania miejscowych antybiotyków lub leków światłouczulających termin zabiegu może zostać przeniesiony na okres po zakończonym leczeniu. Przed zabiegiem nie powinno się wystawiać twarzy na silne działanie promieni słonecznych. Korzystanie z solarium na dwa tygodnie przed zabiegiem oraz dwa tygodnie po jest całkowicie zabronione.
 
  
Nastolatkowie i nie tylko
Powszechnie pokutujące przekonanie, że trądzik to problem wyłącznie okresu dojrzewania i zawsze z czasem sam zanika, nie pozostawiając po sobie śladu, jest błędem. Także wielu dorosłych ludzi boryka się z problemem przebarwień potrądzikowych i tzw. blizn zanikowych. Trądzik to stan zapalny, przed którym organizm na swój sposób się broni, tak samo jak przed każdą inną chorobą. Infekcję zwalczają komórki układu odpornościowego, często jednak pozostają po niej martwe bakterie i komórki, wymagające usunięcia, aby przywrócić skórze zdrowie, w przeciwnym razie proces gojenia nie będzie przebiegał prawidłowo, a nowa tkanka okaże się cienka i nieodpowiednio zbudowana.
 
 
 
Blizny potrądzikowe - geneza
Blizny potrądzikowe to pozostałości po nasilonych zapalnych wykwitach trądziku – krostach i cystach ropnych. Mogą występować w kilku typach:
·         blizny zanikowe (zapadnięte),
·         przymieszkowe (drobne i wypukłe),
·         bibułkowate (cienkie),
·         przerostowe (guzowate),
·         keloidy.
 
 
 

Leczenie blizn po trądziku – sposoby:

 
 
Sposób I: Dermapen – Mezoterapia
Ta metoda nie usuwa blizn na zawsze – nie jest to możliwe, gdyż blizna to zmieniona tkanka skórna, słabo unaczyniona, o znikomej zdolności do odnowy komórkowej – jednak może je skutecznie zatuszować, poprawić widoczny na zewnątrz efekt wizualny. Zabieg polega iniekcji, czyli punktowym wstrzyknięciu pod skórę naturalnej, biozgodnej substancji leczniczej – najczęściej opartej na kwasie hialuronowym, peptydach, aminokwasach oraz wyciągach roślinnych. Efekt wygładzenia skóry jest wówczas szybki i spektakularny. Mezoterapia także rozjaśnia skórę i intensywnie ją odżywia. W rezultacie blizny pozostają ledwie widoczne. Pożądany wygląd skóry można natomiast utrzymać na stałe, wykonując ten sam zabieg regularnie co kilka miesięcy.
 
 
 
Sposób II: Karboksyterapia
Zabieg medycznym dwutlenkiem węgla – karboksyterapia, powoduje lepsze ukrwienie i odnowę skóry, przyspiesza gojenie, powoduje wygładzenie i spłycenie blizn, przywraca jędrność i elastyczność skóry.
 
 
Sposób III: Terapia skojarzona
Terapia skojarzona polega na jednoczesnym stosowaniu mezoterapii (najkorzystniej z użyciem dermapenu) oraz osocza bogatopłytkowego.
Specjalista dobiera dokładny sposób leczenia indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Przy zastosowaniu takiej kompleksowej metody rezultat jest podwójny. Prócz wygładzenia i odżywienia skóry, jakie zapewnia mezoterapia, można także zaobserwować dodatkowe działanie osocza oraz zawartych w nim czynników wzrostu, które stymulują skórę do odbudowy.  Blizna wówczas „zrównuje się” z powierzchnią skóry właściwej, mezoterapia natomiast jedynie uzupełnia ubytki.

Leczenie blizn po trądziku

Jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych, z którym współcześnie zmaga się społeczeństwo jest trądzik. Wspomniany defekt skórny zaobserwować można zarówno u nastolatków, jak i osób dorosłych. Nieestetyczne wypryski nie są jedyną konsekwencją wspomnianej choroby. Bardzo często niechcianą „pamiątką” po trądziku są głębokie, szpecące blizny. Ich obecność nierzadko wpływa negatywnie na kondycję psychiczną pacjenta i prowadzi do znaczącego spadku samooceny oraz utrudnień w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych. Na szczęście, współczesna medycyna potrafi skutecznie radzić sobie z tego typu problemem.
 
 
 
Trądzik
Trądzik to przewlekłe schorzenie występujące przede wszystkim u ludzi w młodym wieku, które związane jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych pod postacią zaskórników, grudkowo – krostkowych wykwitów oraz ropnych torbieli, lokalizujących się w okolicach łojotokowych – najczęściej w obrębie twarzy, pleców i nieco rzadziej na klatce piersiowej. Jest to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych, która dotyka aż 80% osób między 11. a 30. rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku. Trądzik jest dermatozą o złożonej etiopatogenezie. Wśród najważniejszych czynników biorących udział w jego rozwoju znajdują się: zwiększona produkcja łoju i przerost gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie w obrębie ujść mieszków włosowych, zaburzenia hormonalne oraz odczyn zapalny. Istotnie znaczenie w powstawaniu zmian trądzikowych przypisuje się również predyspozycjom genetycznym oraz beztlenowym bakteriom Propionibacterium acnes. Wspomniane drobnoustroje produkują bowiem enzymy lipolityczne, rozkładające triglicerydy łoju, a powstałe w ten sposób kwasy tłuszczowe wykazują działanie drażniące. Wymienione wyżej czynniki prowadzą do rozwoju mikrozaskórników, będących pierwotnymi zmianami trądzikowymi, na podłożu których mogą powstawać niezapalne zaskórniki zamknięte bądź otwarte, a także zapalne wykwity pod postacią krost, grudek i guzków.
 
 
 
Jak powstają blizny po trądziku i jakie są ich rodzaje?
Blizna jest naturalnym, ostatnim etapem gojenia się skóry, po uprzednim przerwaniu jej ciągłości i polega na pojawieniu się w miejscu uszkodzenia, tkanki łącznej włóknistej. Powstawanie blizn potrądzikowych rozpoczyna się dość szybko i jest zależne od głębokości oraz nasilenia występującego wcześniej stanu zapalnego, a także od momentu rozpoczęcia leczenia. Do ich rozwoju może dojść w przebiegu każdej postaci trądziku. Proces zapalny, związany z obecnością choroby, prowadzi bowiem do uszkodzenia tkanki skórnej i jej zapadnięcia. Powstawaniu blizn sprzyja również wyciskanie, nakłuwanie oraz niewłaściwe oczyszczanie zmian chorobowych. Wyróżnia się następujące rodzaje blizn potrądzikowych:
 
·         blizny zanikowe – są spotykane najczęściej i przyjmują postać charakterystycznych zagłębień w skórze. Występują w postaci pojedynczej lub mnogiej. Mogą mieć różną głębokość oraz kształt, począwszy od niewielkich punktów przypominających odciśnięcie szpilki i skończywszy na linijnych zmianach. Ich obecność stwierdza się głównie na twarzy oraz plecach.
·         bliznowce – stanowią rodzaj blizn przerostowych. Makroskopowo przedstawiają się jako kopulaste guzki, przybierające w aktywnym okresie czerwone zabarwienie. Mogą osiągać znaczne rozmiary. Umiejscawiają się przede wszystkim na skórze ramion, pleców, okolicy mostka oraz dekoltu.
 
 
 
Leczenie blizn po trądziku
Warto zwrócić uwagę, że obecność blizn potrądzikowych stanowi nie tylko problem kosmetyczny, ale również psychospołeczny. Nierzadko powoduje bowiem obniżenie nastroju, utratę pewności siebie, a także zaburzenia w sferze emocjonalnej. Istnieją jednak sposoby, które umożliwiają skuteczne wyeliminowanie tych przykrych i nieestetycznych przypadłości.
 
 
 
KWAS HIALURONOWY
Jedną z metod leczenia pozostałości po trądziku jest wypełnienie istniejących ubytków kwasem hialuronowym. Wspomniana substancja, występująca naturalnie w naszym ustroju, wraz z elastyną i kolagenem decyduje o sprężystości oraz elastyczności skóry. Tego typu terapię można stosować w przypadku blizn zanikowych, a do ich wypełnienia stosuje się specjalnie wzmocniony, tj. usieciowany kwas hialuronowy, co daje efekt uniesienia skóry. Należy w tym miejscu wspomnieć, że rezultaty zabiegu utrzymują się przez okres 12 – 24 miesięcy, jednak ostrzykiwanie skóry wspomnianą substancją inicjuje mechanizmy naprawcze, prowadząc do poprawy jej struktury. Dzięki temu, każdy kolejny zabieg jest bardziej skuteczny i wymaga zastosowania mniejszych ilości materiału.
 
 
LASEROTERAPIA
Laseroterapia nie tylko skutecznie redukuje blizny potrądzikowe, ale również efektywnie zatrzymuje resztkowe stany zapalne w obrębie skóry, poprzez inicjowanie mechanizmów immunologicznych. Wspomniana metoda prowadzi do usunięcia zewnętrznych warstw skóry, co eliminuje przerosty, nierówności i przebarwienia powstałe na podłożu zapalnym. Ponadto, stymuluje produkcję kolagenu, powoduje przebudowę skóry oraz poprawia jej ukrwienie. W konsekwencji, blizny zanikowe ulegają wypełnieniu, natomiast przerośnięte stają się spłaszczone. Laseroterapia pozwala więc na wyrównanie powierzchni skóry i ujednolicenie jej kolorytu. Liczba zabiegów jest uzależniona od stopnia zaawansowania zmian, jednak warto podkreślić, że każda wykonana procedura poprawia wygląd blizny.
 
 
 
Dermapen – MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA
Mezoterapia mikroigłowa, zwana również mikronakłuwaniem, to metoda, której efektem jest wyraźne spłycenie występujących blizn. Polega na wykonaniu wielu małych nakłuć skóry przy pomocy specjalnego urządzenia. Powstałe w ten sposób mikrootwory służą do wprowadzania w głąb skóry, punkt po punkcie, substancji leczniczych oraz odżywczych, w skład których wchodzą między innymi witaminy A, C, E, peptydy, kwas hialuronowy oraz wyciągi z roślin. Jednym z narzędzi, zwiększających jakość mezoterapii jest z Dermapen, posiadający system pulsujących igieł, umożliwiających automatyczne nakłucie skóry. Zaletą tego urządzenia jest nie tylko imponująca skuteczność, ale również łatwość i komfort użytkowania. Mechanizm działania Dermapenu polega na aktywacji fibroblastów, stymulowaniu produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawie gęstości i elastyczności skóry. Efekty zastosowanej terapii obserwuje się już po pierwszym zabiegu. Najlepsze rezultaty widoczne są jednak po wykonaniu kilku procedur, których ilość uzależniona jest stanu skóry oraz intensywności zmian i dobierana indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Zabieg mezoterapii można również przeprowadzić wykorzystując osocze bogatopłytkowe. Jest to preparat krwiopochodny, otrzymywany z własnej krwi pacjenta, który stanowi koncentrat płytek krwi zawieszonych w małej objętości osocza. Uwalniane z trombocytów białka adhezyjne i czynniki wzrostu pobudzają komórki macierzyste oraz fibroblasty do produkcji kolagenu, wywierają pozytywny wpływ na jakość połączeń międzykomórkowych i powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają procesy odbudowy i regeneracji skóry. Niewątpliwym atutem osocza bogatopłytkowego jest całkowite bezpieczeństwo i naturalność.  Jako preparat otrzymywany z własnych tkanek jest w 100% biokompatybilny i neutralny immunologicznie, co zapewnia dobrą tolerancję oraz imponujące efekty, bez ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
 
 
 
Dermapen 4
Jest to urządzenie, które w swoim działaniu wykorzystuje technikę frakcjonowania mikroigłowego. Wyposażone jest w głowicę wyposażoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikronów, przy pomocy której skóra jest nakłuwana z bardzo dużą częstotliwością. Dzięki temu dochodzi do mikrouszkodzeń w jej obrębie. Prowadzi to do pobudzenia procesów regeneracyjnych , a także syntezy włókien kolagenowych. Nowo powstała, zdrowa tkanka zastępuje nieprawidłowości występujące w obrębie blizn. Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu skóry przy pomocy np. kremu znieczulającego. Jest on mało inwazyjny, przez co nie wymaga hospitalizacji ani opieki anestezjologa, i charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem.
 
 
 
Radiofrekwencja mikroigłowa – skuteczne leczenie blizn po trądziku
To metoda, której mechanizm opiera się na wykorzystaniu synergistycznego działania mikrouszkodzeń mechanicznych  oraz impulsu fali radiowej. Urządzenie do wykonywania zabiegu (na przykład aparat DeAgeEx)  wyposażone jest w głowicę uzbrojoną w kilkadziesiąt igieł o średnicy kilku mikrometrów, które pokryte są złotem i silikonem. W sposób pulsacyjny wprowadzane są w skórę na różną głębokość (od 0,5 do 3,5mm).
Emitują one impuls o częstotliwości fali radiowej. Mikronakłucia powodują uszkodzenia mechaniczne, natomiast fala generuje bodziec termiczny, który powoduje przegrzanie skóry. Dzięki różnej głębokości nakłuć, uszkodzenie jest przestrzenne, co zwiększa efektywność i intensywność procesów regeneracyjnych, dzięki czemu wykorzystując ten zabieg można z dużą skutecznością zmniejszać, a nawet całkowicie likwidować blizny po trądziku.

 
Leczenie trądziku ma bardzo duże znaczenie w celu zapobiegania tworzeniu się brzydkich pozostałości – blizn potrądzikowych.
Statystyki pokazuję, że prawie 80% nastolatków dotyka problem trądziku. Przebieg jest bardzo różny, u jednych osób tylko okresowo pojawiają się zmiany w postaci wyprysków, bywa też postać bardzo nasilona ze zmianami o charakterze ropni, które pozostawiają po sobie szpecące blizny.
Obecnie dość powszechnym zjawiskiem jest trądzik u osób dorosłych. Przyczyną jest często zła dieta, stres czy trudne warunki pracy.
Niezależnie od wieku i przyczyn, trądzik należy jak najszybciej leczyć, aby nie doprowadzić do trudnych do usunięcia blizn po trądzikowych.
 
 
 

Jakie są skuteczne metody leczenia trądziku?

·         Laser frakcyjny
·         Antybiotyki – najczęściej tetracykliny
·         Leczenie hormonalne – doustna antykoncepcja
·         Retinoidy
·         Izotretinoina
·         Dieta
·         Ograniczenie produkcji sebum i łojotoku
·         Przyspieszanie złuszczania naskórka
Dobór metody zależy od stopnia nasilenia zmian, tylu skóry oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Decyzję o wyborze metody podejmuje lekarz w oparciu o przeprowadzony wywiad z pacjentem oraz przeprowadzone badania dodatkowe.
 
 
 
Rodzaje trądziku młodzieńczego
W trądziku mogą występować tzw. wykwity niezapalne – mikrozaskórniki (widoczne tylko pod mikroskopem) oraz widoczne gołym okiem zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte (milimetrowe grudki w kolorze skóry lub z czarnym czopem na szczycie: następnie wykwity zapalne – grudki i krosty (widoczna jest wówczas żółta, ropna zawartość na szczycie wykwitu). Większe wykwity zapalne (>5 mm) – to guzki, mogące mieć rozmiary od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Mogą one łączyć się czasami za pomocą kanałów śródskórnych, a treść ich (łój, bakterie, złuszczone komórki naskórka) może wydobywać się na zewnątrz. W takich przypadkach z reguły dochodzi do trwałego uszkodzenia tkanki podskórnej i powstania blizn. Blizny potrądzikowe mogą się jednak rozwijać również z mniejszych wykwitów grudkowych. Obserwuje się dwa rodzaje bliznowacenia w trądziku – wypukłe, przerosłe blizny (keloidy) lub różnie głębokie i o różnych rozmiarach zagłębienia – blizny zanikowe.
Kolejną konsekwencją zmian trądzikowych jest możliwość wystąpienia, po zaleczonych wykwitach, ogniskowych przebarwień (przebarwienia pozapalne). U większości pacjentów z trądzikiem obserwuje się większy lub mniejszy łojotok.
 
 
 
Czynniki sprzyjające powstawaniu trądziku
·         czynniki hormonalne (u 60–70% dziewcząt obserwowane jest nasilenie zmian przed menstruacją, pomimo niewystępowania zaburzeń hormonalnych, bardzo często obserwuje się występowanie nasilonego trądziku w zespole wielotorbielowatych (policystycznych) jajników;
·         leki (hormony anaboliczne, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany) i kosmetyki (preparaty działające okluzyjnie – komedogenne, tzn. zatykające ujścia mieszków włosowych)
·         czynniki neurogenne (stres)
·         pokarmy; tutaj problem jest bardzo złożony. U części młodzieży obserwuje się zaostrzenie zmian po spożyciu nadmiernych ilości węglowodanów (szczególnie zawierających kakao a więc czekolady), produktów mlecznych, jeszcze rzadziej produktów zawierających ostre przyprawy. Jednakże nie należy nakazywać ograniczania spożywania tych produktów wszystkim osobom z trądzikiem.
Okres letni może mieć zarówno korzystny, jak i niekorzystny wpływ na przebieg trądziku. U większości pacjentów, zwłaszcza z łagodnym trądzikiem, w lecie obserwuje się poprawę stanu skóry. Co potwierdza się przy stosowaniu fototerapii – szczególnie ledoterapii.
Niektórzy pacjenci zauważają wyraźne pogorszenie choroby, co może wynikać z wysokiej temperatury, wilgotności powietrza, zwiększonej potliwości i zwiększonego wydzielania łoju. Wysoka temperatura sprzyja też rozwojowi bakterii. Czasami też w czasie wakacji może być zaniedbywana higiena osobista wynikająca z warunków w jakich ma miejsce wypoczynek wakacyjny.
 
 
 
 
 
   
        
RF a cellulit
RF dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Cellulit - niwelowanie
cellulit dr n. med.  Agnieszka Ledniowska
Nietrzymanie Moczu
pupuszczanie mikcja
Plastyka Warg Sromowych. Ile to kosztuje, ceny.
wargi sromowe plastyka dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Powiększanie warg Sromowych
wargi sromowe korekta A. Ledniowska
Odmłodzenie Twarzy
Odmłodzenie Twarzy dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Bruzdy - wypełnianie
bruzdy nosowo wargowe dr n. med.  Agnieszka Ledniowska
   


Inne osoby także przeczytały:

 
Kurze Łapki
skóra na twarzy zmarsczki koło oczu dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Korygowanie
Zagęszczanie skóry
skóra twarzy zabieg mezoterapii dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Mezoterapia
Leczenie Łysienia
łysienie zabieg dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Bruzdy nosowo-wargowe
bruzdy na twarzy dr n. med.  Agnieszka Ledniowska
a.d. 2021
              
dr n. med. AGNIESZKA LEDNIOWSKA, lekarz
GRZEGORZ LEDNIOWSKI, lekarz
              
EMAIL: biuro@estei.pl
TEL: +48 517 056 831

czynne 08.00-22.00
              
"Doktor" Sp.P. Lekarzy - Estei
KRS: 0000754277
NIP: 7492102996
Regon: 381627880
              
©Copyright 2007 - 2021  dr n. med. Agnieszka Ledniowska Grzegorz Ledniowski | All Rights Reserved
Wróć do spisu treści