Przejdź do treści
Od 2008 roku
+48 517 056 831
   
   

Bruksizm

                 
Zgrzytanie zębami prowadzące do ścierania zębów

Leczenie przy pomocy botoxu - ze względu na pozytywne rekomendacje, opinie zabieg stał się standardem w postępowaniu. Forum, blog. Wybierz Gabinet bądź Klinikę. Zgrzytasz zębami, bądź zaciskasz, ścierasz? Boli Cię od tego głowa? Problem objawia się patologicznym tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki, najczęściej w nocy.

  

Cennik:

Botoks Azzalure
550 PLN (gab. "estei.pl" w zestawie)
600 PLN (gab. "estei.pl" pojedynczy zabieg)
 
 
Cen - Katowice:
900 zł
    
Spis treści
           
        
  
  

Bruksizm - co to jest?

        
Bruksizm to mimowolne zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami, prowadzące do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Badania podają, że 50 % populacji cierpi na to schorzenie, część osób nawet nie zdaje sobie prawy, że je ma. Zaciskanie zębów prowadzi do ścierania szkliwa, uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych, przewlekłych bólów głowy. Terapia botoxem pozwala zrelaksować mięsień żwacz, co powoduje ustąpienie dolegliwości.
Słowo „bruksizm” pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgrzytać zębami”. Jest to schorzenie, którego istotą jest zaburzenie ruchowe o charakterze stereotypii, przejawiające się patologicznym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem nimi podczas snu. Należy więc do chorób zwanych parasomniami. Są to występujące w trakcie snu lub wybudzania się nieprawidłowe, niepożądane zachowania. Bruksizm nie jest rzadkim zjawiskiem i dotyczy nawet do 10% populacji (w zależności od lokalizacji geograficznej). Pacjenci często są nieświadomi istnienia choroby.
 
Bruksizm może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla organizmu. Pierwszym etapem następstw związanych z tą chorobą są uszkodzenia zębów. Przejawiają się one pod postacią ścierania ich powierzchni, rozchwiania, a także pękania szkliwa. Zmiany dotyczą zarówno szczęki jak i żuchwy. Mogą one prowadzić do powstawania stanów zapalnych okolicy zębów i dziąseł. Zaczynają się jako zakażenia miejscowe dając nieprzyjemne dolegliwości, mogąc prowadzić do wypadania zębów. Ponadto wiążą się z dużym ryzykiem uogólnienia zakażenia i wystąpienia sepsy wraz ze wszystkimi jej powikłaniami (mikrozatorami w płucach, mikroudarami mózgu i zgonem włącznie).
 
Oprócz tego prowadzić może do zmian zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych, a następnie do ich zwyrodnienia oraz destrukcji. Skutkuje to znacznym ograniczeniem ich ruchomości, co może się wiązać z utrudnieniami w przyjmowaniu pokarmów. Zmiany te mogą w dalszym przebiegu powodować przewlekły wzrost napięcia mięśniowego (w obrębie żwaczy czy mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych) i bolesność mięśni, a także przewlekłe bóle głowy. Ponadto bruksizm jest określany jako problem społeczny, ponieważ może wywoływać zaburzenia snu u osób śpiących w tym samym łóżku.
 
 
Dla kogo przeznaczony jest zabieg
        
Zabieg przeznaczony dla Kobiet oraz Mężczyzn 🌸 celem pozbycia się zgrzytania, ścierania zębów. Dodatkowym efektem jest wysmuklenie twarzy. Bezpośrednia patogeneza bruksizmu nie została do końca poznana. Określono jednak kilka czynników, które prawdopodobnie zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Pierwszym z nich jest przewlekłe narażenie na stres, które generalnie może przyczyniać się do występowania stereotypii. Ryzyko to jest szczególnie podwyższone u tych osób, które mają niską odporność na stres. Dodatkowo do jego wystąpienia mogą przyczyniać się różnego rodzaju wady zgryzu, które zaburzają prawidłowe ustawienie zębów szczęki i żuchwy, a także niektóre choroby pasożytnicze (na przykład owsica).
 
 

Katowice i inne miasta

Procedura jest wykonywana m. in. przez lekarzy w Katowicach, a sam zabieg jest bezpieczny oraz skuteczny. Procedura dostępna  także dla mieszkańców innych miast, zwłaszcza Opola, Kędzierzyna, Zabrza. Zapraszamy do kontaktu także osoby z innych miast - prosimy o e-mail bądź kontakt telefoniczny.
 
   
    
ABC:
> CZAS ZABIEGU: do 40_minut
> LICZBA POWTÓRZEŃ: 1raz/4-6mc. Efekt utrzymuje się do 6 miesięcy, jest uwarunkowany indywidualnie.
> ZNIECZULENIE: miejscowe
> EFEKTY ZABIEGU: likwidacja bruksizmu
> SPECJ. WYKONUJĄCY ZABIEG: dr n. med. Agnieszka Ledniowska, lekarz
> OPIEKA POZABIEGOWA: TAK, 24 godziny na dobę, wsparcie farmakologiczne
> ZWOLNIENIE LEKARSKIE: TAK, jeżeli zachodzi medyczna potrzeba /ICD10/, ZUS-ZLA /L4/.
> WIZYTA KONTROLNA PO ZABIEGU: bezpłatnie
> DODATKOWE ZABIEGI: brak
> POZOSTAŁE INFORMACJE: w przypadku potrzeby wymagane badania - morfologia, glikemia, układ krzepnięcia.
> ZDJĘCIE SZWÓW: nie dotyczy.
> ZMIANA OPATRUNKÓW: nie dotyczy.
> REKONWALESCENCJA: brak
  

Zalecenia pozabiegowe:
  • 4 godziny po zabiegu należy unikać masowania i pocierania miejsc w które podano lek
  • 48 godzin po zabiegu nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny
  • 24 godzin nie latać samolotem
  • 2 tygodnie nie korzystać sauny, łaźni parowych, solarium, nie opalać się
      
      
     Czy zabieg jest bolesny?
     • Zabieg nie jest bolesny, ponieważ na skórę stosuje się krem anestetyczny. Znieczulenie miejscowe.
      
      
       Jak wygląda zabieg?
       • Przed zabiegiem odbywa się rozmowa kwalifikacyjna i podpisywana jest zgoda na zabieg.
       • Zabieg nie wymaga znieczulenia, lecz na życzenie Pacjent można skórę znieczulić
       • Przed zabiegiem zaznaczane są miejsca topograficzne na twarzy i podawany jest lek
       • Po zabiegu można wrócić do codziennych czynności-należy jednak przestrzegać zaleceń pozabiegowych


          Kwalifikacja + badanie lekarskie
          Dla kogo jest przeznaczony zabieg?

          \/
          Wskazania
          • 👉 Zgrzytanie zębami, ścieranie zębów          Ile trwa rekonwalescencja?
          • brak


          X
          Przeciwwskazania:
          • Nadwrażliwość na toksynę botulinowa typu A lub którykolwiek ze składników preparatu
          • Infekcje w proponowanych miejscach wkłucia
          • Ciąża i karmienie piersią
          • Dysfunkcje przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego
          • Miastenia rzekomoporaźna, zespół Lamberta- Eatona, stwardnienie boczne-zanikowe
          • Zażywanie leków rozluźniających mięsnie
            
            
             
               
            
             

          Tanio

                  
          Zawsze sprawdź proponowane koszty w innych niezależnych gabinetach - przede wszystkim nigdy nie uważamy i nie zachęcamy, że w Estei jest najtaniej. Cena, podane koszty nigdy nie mogą decydować o Państwa decyzji, wyborze! Najtaniej często równa się temu, że zabieg może być przeprowadzany nieprofesjonalnie, niechlujnie. Zapraszamy zdecydowane osoby, które konkretnie wiedzą czego oczekują, ewentualna konsultacja rozstrzygnie wszystkie niejasności. Informacja: w pakietach zabiegowych wychodzi tanio w stosunku do pojedynczych zabiegów, gdyż istnieje możliwość redukcji ceny o 50% i wynika to wyłącznie z tzw. Optymalizacji usługi bez uszczerbku na jakości i ilości zastosowanego preparatu. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Pamiętaj, że dobre i niskie koszty możliwe przy optymalnie dobranym zestawie zabiegów we wszystkich gabinetach dostępnych na rynku. Dokładne kwoty Estei znajdziesz na witrynie internetowej - więcej informacji w cenniku.
            
            


           

          Czas zabiegu
                  
          Zabieg trwa około 40 minut.
           
           
           
           
           
          Jak sie przygotować
                 
          Przez 14 dni poprzedzających terapię nie powinno się przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna), które zaburzają krzepliwość krwi.
            
            


           

          Ilość powtórzeń
                  
          Zabieg należy powtórzyć po  4-6 miesiącach jeżeli odruch zgrzytania, ścierania ponownie nawróci.
            
            

           
           

          Efekty zabiegu
                  
          Pierwsze efekty pojawiają się po 2-3 dniach lecz pełny efekt uzyskuje się po 2 tygodniach.
            
            


           

          Opieka całodobowa, zwolnienie lekarskie
                  
          Zapewniamy pełne wsparcie pozabiegowe w razie wątpliwości, niepokojących objawów, powikłań. Opieka całodobowa, zwolnienie lekarskie.
            
            
           
             
           
            
          Zabiegi uzupełniające, dodatkowe, alternatywne
                  
          Terapia  bruksizmu nie wymaga innych dodatkowych zabiegów.  Na chwilą obecną nie ma alternatywy dla botoxu. Zabieg jest bezpieczny i nie odnotowano działań niepożądanych po zabiegu. Botox jest lekiem i powinien zostać podany przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.
            
            
           
           
           
           
          Komentarz eksperta, pozostałe informacje
                  
          Pacjentki chorujące na bruksizm często nie zdają sobie sprawy, że z upływem czasu ich twarz się zmieniła. Mięsień żwacz, odpowiedzialny za schorzenie, powiększa się a twarz zaczyna przybierać kształt męski /z mocno podkreślonymi kątami żuchwy/. Dopiero porównanie zdjęć sprzed kilku lat z obecnymi pozwala zobrazować zmiany. Zmiany przebiegają powoli, dlatego mogą być niezauważalne przez samych pacjentów. Podanie toxyny botulinowej w mięsień pozwala go osłabić, zmniejszyć objawy choroby i wysmuklić twarz.

          Współczesna medycyna estetyczna, oprócz szeroko pojętego poprawiania urody, znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń somatycznych, a nawet tych o podłożu psychicznym. Poprzez zwiększenie atrakcyjności wzrasta poczucie własnej wartości, co może wpływać między innymi na zmniejszenie nasilenia objawów depresji. Sztandarowym przykładem wykorzystania medycyny estetycznej w leczeniu chorób jest leczenie bruksizmu.Leczenie bruksizmu pozwoli uchronić nas przed wieloma poważnymi konsekwencjami, dlatego warto zgłosić się do specjalisty i zdiagnozować go jak najszybciej. Objawem są uporczywe bóle głowy lub uczucie ciągłego szumu i dyskomfortu w uszach, a także nadwrażliwość zębów, która wynika z uszkodzonego szkliwa. Problem diagnozowany jest często dopiero w dorosłym życiu, ponieważ symptomy bruksizmu są mylone z objawami innych schorzeń.

          Dlaczego tak ważne jest leczenie bruksizmu?
          Bruksizm wpływa negatywnie na cały organizm, dlatego też warto dobrać odpowiednią metodę leczenia, gdyż nieleczony, prowadzi do groźnych powikłań. Napięcie mięśniowe z czasem przenosi się z mięśni twarzy na kręgosłup, a bolesne dolegliwości rozszerzają swój zasięg o kolejne obszary. Najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej pomogą nam w efektywnej walce z tą chorobą. Współcześnie jedną z popularniejszych metod leczenia bruksizmu jest zakładana na noc specjalna szyna. Niestety, metoda ta sprawdza się jedynie w początkowym stadium choroby. W innych przypadkach zaleca się użycie toksyny botulinowej. Dzięki takiemu optymalnemu rozluźnieniu mięśni uciążliwe zgrzytanie zębami ustaje. Warto podkreślić, że pozostałe mięśnie pracują bez zmian. Skutkiem ubocznym tego zabiegu jest wizualnie szczuplejsza twarz. Metoda ta jest bezpieczna, bardzo skuteczna, a na jej efekty nie musimy długo czekać. Rezultaty utrzymują się przez ok. 6 miesięcy – po tym czasie należy powtórzyć zabieg. Dodatkowym plusem jest bezbolesność oraz krótki czas zabiegu, który trwa kilkanaście minut. Dzięki tej metodzie można pozbyć się problemu na stałe. Wystarczy powtarzać zabieg dwa razy w roku przez okres 2 lat oraz zakładać szynę relaksacyjną na noc.
           
            

           
           
          Zabiegi Estei "Doktor" Sp. P. Lek. są wykonywane przez lekarzy. Zabiegi przeznaczone są szczególnie dla mieszkańców takich miast jak Katowice, Kędzierzyn, Opole, Zabrze, ale także innych miast:
          Nysa, Rybnik, Racibórz, Tarnowskie Góry, Chorzów, Oświęcim, Tychy, Żory, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Ruda Śląska, Olkusz, Lubliniec, Częstochowa, Zawiercie, Siewierz, Pyskowice, Wodzisław Śląski, Żory, Przyszowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Jaworzno, Mikołów, Orzesze, Pszczyna, Czechowice Dziedzice, Cieszyn, Ustroń, Bielsko Biała, Żywiec, Nowy Sącz, Krynica Zdrój, Limanowa, Piwniczna, Brzesko, Bochnia, Tarnów, Nowy Targ, Kraków, Wadowice, Skoczów.
              
              

            
          Wróć do spisu treści