+48 517 056 831
Od 2008 roku
Przejdź do treści
  

Włosy depilacja laserowa trwałe usunięcie owłosienia

 zabiegi cena zabieg gdzie
 
 
Włosy depilacja laserowa trwałe usunięcie owłosienia włosów. Jak trwale usunąć owłosienie? Metody Zabieg Zabiegi Cena Opinie Tanio Gdzie  Usuwanie włosów owłosienia laserowe laserem. Co usuwa skutecznie usuwa owłosienie? Gładka skóra bez włosów. Bezpieczeństwo usuwania owłosienia.
 
 

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to zabieg pozwalający na trwałe usuwanie włosów w miejscach, w których są zbędne lub przeszkadzają. Depilacja laserowa jest bardzo popularnym zabiegiem, gdyż w ostatnim czasie wzrasta zapotrzebowanie na skuteczną metodę pozwalającą na trwałe usuwanie włosów laserem z różnych okolic ciała.
 
 
 

Usuwanie włosów laserem

Co daje podwójna długość fali lasera:
 • większa skuteczność
 • mniejsza bolesność
 • krótszy czas zabiegu
 
Ważne: Za opalanie uważa się przebywanie więcej niż 2 godziny na intensywnym słońcu bez filtra (tak samo solarium)
 
 

Jak działa depilacja laserem?

Zasada działania lasera  opiera się na selektywnej fototermoliza. Prowadzi ona do niszczeniu włosa za pomocą intensywnego światła pulsacyjnego, które wypala komórki odżywcze włosa (znajdujące się w mieszku włosowym), w wyniku czego zapobiega ponownej regeneracji włosa i jego odrastaniu. Po zabiegu wszystkie włosy wypadają, ponieważ wszystkie zostają ogrzane (spalone), ale na stałe zostaną usunięte jedynie te, które były w tym momencie w fazie wzrostu (anagenie). Odsetek usunięcia włosów zależy od miejsca depilacji (np. na plecach jest to 30%, podczas gdy na ramieniu tylko ok. 16%). Następny zabieg wykonujemy w takim odstępie czasu, by włosy nie usunięte (tj. mieszki nie zniszczone) zregenerowały się na tyle, aby został utworzony trzon włosa, a włos nadal pozostawał w fazie anagenu.
 
Zwykle jest to okres trwający od 4 do 6 tygodni po pierwszym zabiegu. Jeśli włosy zregenerują się szybciej, zabieg powinno wykonać się wczesnej.
 
 
 
Ile zabiegów musimy wykonać dla otrzymania pełnego efektu?
Usuwanie niepożądanego owłosienia  za pomocą lasera jest niezwykle skuteczne. Efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu. Większość włosów wypada (po 10 – 14 dniach od zabiegu), niemniej jednak zabieg jest skuteczny jedynie dla włosów w fazie wzrostu, a więc ilość włosów usuniętych na stałe stanowić będzie ilość włosów, w których zniszczono komórki macierzy. Zwykle jest to 20 – 40%, jednakże procent ten zależy od miejsca depilacji, dlatego dla pełnego rezultatu należy wykonać około 4 – 6 zabiegów, ale w zależności od cech osobniczych pacjenta terapia może być konieczne więcej powtórzeń. Depilacja laserowa jest najskuteczniejsza u pacjentów o jasnej karnacji i ciemnych włosach. Pacjenci o odwrotnych proporcjach – ciemnej karnacji i jasnych włosach wymagają z reguły większej liczby zabiegów. Częstotliwość ich przeprowadzania zależy od indywidualnych predyspozycji oraz miejsca depilacji.
 
Na początku terapii zabiegi wykonuje się co 4 – 6 tygodni, stopniowo wydłużając czas przerw pomiędzy zabiegami.
 
 

Depilacja Laserowa – Przed zabiegiem
Pierwszy zabieg zawsze poprzedzamy konsultacją lekarska, podczas której przeprowadzamy szczegółowy wywiad, ocenę stanu skóry oraz określamy jej fototyp. Na podstawie zebranych informacji lekarz ustala dawkę energii, która jest emitowana podczas zabiegu. Wykonujemy także próbę laserową na powierzchni skóry, która zostanie poddana zabiegowi. Gdy wypadnie ona pomyślnie, po 15 minutach od przeprowadzenia próby przystępuje się do zabiegu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zabieg wykonuje się po upływie min. 24 godzin. W zależności od obszaru ciała zabieg twa od 15 minut (wąsik) do 2 godzin (nogi).
 
 
 

Przeciwwskazania do depilacji laserowej:

 
 • Ciąża
 • Leki światłouczulające, retinoidy
 • Zioła światłouczulające (np. dziurawiec, nagietek, pokrzywa – przestać używać na około 2 – 3 tygodnie przed zabiegami)
 • Świeża opalenizna (również solarium – 3 tygodni, samoopalacze – 3 tygodnie)
 • Krem z retinolem ( zaprzestać stosowania na 3 tygodnie przed zabiegami)
 • Depilacja woskiem, depilatorem lub pęsetą (zaprzestać stosowania na 1 miesiąc przed zabiegami)
 • Bielactwo, łuszczyca
 • Infekcje bakteryjne i wirusowe
 • Peelingi chemiczne i mechaniczne
 
 
 
Zalecenia przed zabiegiem depilacji laserowej:
 • Zaprzestać wyrywania włosów na 4 tygodnie przed zabiegiem
 • Nie opalać się minimum przez 3 tygodni przed zabiegiem oraz w okresie pomiędzy zabiegami
 • Nie stosować kremów depilujących na minimum 1 tydzień przed zabiegiem
 • Unikać stosowania przez minimum miesiąc przed zabiegiem: leków uczulających na słońce (minimum 2 tygodnie od zakończenia leczenia), kremów zawierających isotretinoinę, retinol, witaminę c, kwasy owocowe; ziół nagietka, dziurawca, herbatek wyszczuplających, kosmetyków i leków powodujących nadmierne złuszczanie naskórka.
 • Do zabiegów nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Włosy należy zgolić, najlepiej dzień przed zabiegiem. Na skórę objętą zabiegiem nie stosować żadnych kremów, maści, antyperspirantów oraz perfum.
 
 
 
Zalecenia po zabiegu depilacji laserowej:
 • Nie opalać się przez okres minimum 3 tygodni, stosować kremy z filtrem SPF 50
 • Unikać stosowania leków światłouczulających, kosmetyków i leków złuszczających oraz dziurawca i nagietka przez minimum 2 tygodnie po zabiegu
 • Zaprzestać wyrywania włosów podczas trwania terapii
 • Przez kilka dni po zabiegu nie stosować miejscowo spirytusu, toniku z alkoholem
 • 2-3 razy dziennie stosować krem Alantan, lub inny preparat łagodzący podrażnienia (po uzgodnieniu z osobą wykonującą zabieg)
 • Efekt zabiegu jest sprawą indywidualną. Każda skóra reaguje we właściwy dla siebie sposób – może wystąpić miejscowe zaczerwienienie, rumień, niewielkie przebarwienie. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Depilacja laserowa Poznań – sprawdzone i skuteczne zabiegi przy minimalnych odczuciach bólowych.
 

  

Laserowe usuwanie owłosienia

Usuwanie nadmiernego czy zbędnego owłosienia laserem jest obecnie skuteczne i bezbolesne.
Najczęściej wymaga serii 4 – 5 zabiegów.
 
Nadmierne owłosienie często bywa dużym problemem i wpływa na naszą samoocenę i poczucie atrakcyjności. Może być związane z różnymi przyczynami, czy to zwiększoną podatnością na męskie hormony płciowe, czy też z różnego rodzaju stanami chorobowymi (zwłaszcza endokrynologicznymi). Może przybierać różne postaci, mniej lub bardziej dotkliwe. Również współczesna moda dyktuje kanony urody, według których owłosienie na przykład w okolicy pach czy bikini odbierane jest nieestetycznie. Ponadto utrudnia ono utrzymywanie higieny osobistej w tych miejscach. Jednakże codzienne golenie czy depilacja potrafią być uciążliwe, czasochłonne i zniechęcające, zwłaszcza, że odrastające włosy są zazwyczaj twardsze, sztywniejsze i bardziej widoczne. Na szczęście w dzisiejszych czasach są proste i skuteczne sposoby, by poradzić sobie z tym problemem.
 
 
 
Hirsutyzm
Zabieg epilacji laserowej polecamy dla osób zmagających się z problemem hirsutyzmu. Hirsutyzm nie jest chorobą, ale może być objawem choroby. Polega na nadmiernym, ciemnym i grubym owłosieniu u kobiet, ale w miejscach typowo męskich tj. wąsik, policzki, plecy, między piersiami. Ważnym jest, aby zbadać co jest przyczyną hirsutyzmu. Mogą być to zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne, ale również choroby nowotworowe. Sprecyzowanie genezy problemu i dobranie odpowiedniej terapii jest rzeczą priorytetową, ale na efekty leczenia czeka się około pół roku. Dlatego jeśli nie ma przeciwwskazań warto zdecydować się na zabieg epilacji laserowej. Po serii zabiegów można całkowicie wyeliminować problem nadmiernego owłosienia, tym bardziej, że na charakterystyczne dla hirsutyzmu grube i ciemne włoski laser działa najlepiej.
 
 
 
Jak powstaje i rośnie włos?
Aby uzmysłowić sobie mechanizm działania przebieg oraz sens depilacji laserowej, należy wiedzieć jak powstają włosy. Wytwarzane są one w mieszkach włosowych, przez ich część zwaną macierzą, na skutek procesu rogowacenia. Włos jest technicznie rzecz biorąc strukturą zbudowaną z płytek rogowych. Rozwój włosa obejmuje trzy podstawowe etapy. Anagen – jest to faza wzrostu włosa. Podczas niej dochodzi do procesu rogowacenia i zwiększenia jego długości. U człowieka czas trwania tej fazy mieści się w przedziale między 3 a 6 lat, a średnia prędkość wzrostu włosa to około 0,3mm/dobę.
 
 • Katagen – jest to faza, która występuje po anagenie. Trwa ona zazwyczaj około 2 tygodni. W czasie jej trwania dochodzi do fizjologicznej inwolucji włosa.
 • Telogen – jest to faza odpoczynku, która u człowieka trwa od 2 do 4 lat i występuje pomiędzy katagenem, a anagenem kolejnego cyklu. Podczas jej trwania długość włosa jest stabilna.
 
Najodpowiedniejszy moment by skutecznie zadziałać na włos musi on znajdować się w fazie przejściowej przed jego ponownym odrastaniem. Fazy wzrostu włosów nie są ze sobą zsynchronizowane co oznacza, że włosy mogą znajdować się w różnym cyklu wzrostu. W jednym obszarze zabiegowym, tylko 1 % włosów zareaguje na oddziaływanie lasera w oczekiwany sposób. To tłumaczy dlaczego konieczne jest przeprowadzenie całej serii zabiegów laserowych, aby uzyskać w pełni zadowalający efekt. W przypadku niektórych obszarów jak np. broda faza telogenu jest krótsza w porównaniu do fazy anagenu co oznacza, że proces wzrostu włosa jest szybszy. Oznacza to, że odstępy między zabiegami powinny być krótsze.
 
 
 
Czym jest laser i skąd się bierze promieniowanie laserowe?
Laser jest to wysoce specjalistyczne urządzenie emitujące promieniowanie laserowe. Jest to fala elektromagnetyczna powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Zjawisko to polega na emisji cząstek elementarnych świetlnych, tak zwanych fotonów pod wpływem zadziałania fotonu inicjującego, który musi posiadać odpowiedni poziom energetyczny. Długość fali elektromagnetycznej lasera może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Wykazuje dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Ponadto wykazuje silne skupienie i spójność wiązki, a także niewielkie jej odchylenie od równoległości. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Dzieli się je więc ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
 
 
Laser diodowy – na czym polega jego specyfika?
Laser diodowy, zwany inaczej diodą laserową jest tak zwanym laserem półprzewodnikowym. Jak sama nazwa wskazuje, czynnym obszarem jego działania jest ciało półprzewodnikowe. Zazwyczaj w tym rodzaju laserów, obszar czynny jest doprowadzany przez przepływający przez złącze prąd elektryczny. Tak naprawdę, w świetle dzisiejszej wiedzy, są to lasery o największych perspektywach na przyszłość z uwagi na kilka czynników, między innymi niewielkich rozmiarów aparat, duża moc, łatwość modulacji natężenia, a także możliwe do uzyskania bardzo szerokie spektrum długości fali elektromagnetycznej. W tego rodzaju lasera, proces emisji fali elektromagnetycznej jest zlokalizowany bezpośrednio w okolicy diody po zaistnieniu sprzyjających warunków energetycznych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dziedzin życia. Nie wiedząc o tym, mamy z nimi do czynienia na co dzień. Oprócz medycyny estetycznej, są one również wykorzystywane na przykład w czytnikach nośników cyfrowych.
 
 
 

Jak wygląda depilacja laserowa i jak działa laser na tkanki?

Laser wykorzystywany w medycynie estetycznej charakteryzuje się emisją fal elektromagnetycznych o takiej długości i częstotliwości, która pozwala na bardzo dobrą penetrację w obrębie wody, która stanowi większość objętości wszystkich tkanek. Dzięki temu może on oddziaływać praktycznie na wszystkie tkanki, w zależności od dobranych ustawień. Znajduje on zastosowanie w wielu wskazaniach. Dzięki dużym skupieniu wiązki możliwe jest działanie z dużą precyzją. Generowany bodziec termiczny powoduje w sposób kontrolowany punktowe przegrzanie skóry prowadząc do jej uszkodzenia. Efektem tego jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.
 
Depilacja laserowa wykorzystuje natomiast tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Absorbują one energię świetlną przekazywaną w sposób pulsacyjny przekształcając ją w energię termiczną. Ciepło wytworzone w ten sposób działa na komórki i tkanki w sposób wielopłaszczyznowy.
 
W przypadku depilacji laserowej wykorzystujemy mechanizm, wskutek którego dochodzi do termicznego uszkodzenia, a wręcz wypalenia komórek odżywczych i prekursorowych zawartych w cebulce włosa. Spaleniu ulega też część zewnętrzna włosa. Istotne jest, by pamiętać, że choć laserowe usuwanie owłosienia powoduje wypadnięcie wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi, to jednak nie jest możliwe trwałe usunięcie wszystkich włosów. Na stałe zostają wyeliminowane tylko te włosy, które znajdują się w trakcie zabiegu w anagenie, czyli w fazie wzrostowej. Pozostałe włosy ulegają regeneracji i odrastają. Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od pewnych indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od okolicy ciała,, która poddawana jest zabiegowi i wynosi średnio od 20 do 40%.
 
 
 

Depilacja laserowa – jak się przygotować

Przed planowanym przeprowadzeniem procedury depilacji laserowej niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Przez co najmniej 5 tygodni przed pierwszym zabiegiem należy zaprzestać opalania się. Na miesiąc przed nim należy odstawić jakiekolwiek preparaty fotouczulające, zarówno leki, jak i kosmetyki, a także preparaty zawierające dziurawiec i nagietek. W tym czasie nie należy również wyrywać włosów. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się powstrzymanie od stosowania jakichkolwiek preparatów depilujących. Konieczne jest przestrzeganie powyższych zaleceń również w okresach pomiędzy zabiegami.
 
Na dzień przed planowaną depilacją należy ogolić poddawaną jej okolicę ciała oraz powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek preparatów na skórę (w tym kremów, maści, czy także antyperspirantów). Przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca wnikliwy wywiad, co ma na celu ustalenie, czy są jakieś ewentualne przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej. Bardzo ważne jest również szczegółowe badanie lekarskie skóry z oceną jej stanu oraz ustaleniem fototypu. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego ustalenia optymalnej dawki energii, która ma być zastosowana podczas zabiegu. Największą efektywność zabiegu obserwujemy u pacjentów charakteryzujących się stosunkowo jasną karnacją i ciemnymi włosami. U tych osób dawka energii konieczna do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu jest najmniejsza. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie tak zwanej próby laserowej, która pozwala ocenić tolerancję i zachowanie skóry.
 
 
 

Depilacja laserowa – próba laserowa

W sytuacji, gdy jej wynik jest prawidłowy, po około 15 minutach przeprowadzamy właściwy zabieg. W razie jakichkolwiek wątpliwości czas ten wydłużamy do 24 godzin. Czas trwania samego zabiegu jest bardzo zróżnicowany i zazwyczaj mieści się w przedziale od 10 minut, nawet do 2 godzin, w zależności od okolicy ciała poddawanej depilacji laserowej. Pierwsze rezultaty po przeprowadzeniu tej procedury widoczne są praktycznie natychmiast, a ostateczny rezultat po upływie około 2 tygodniu. Z uwagi na wspomniany powyżej fakt, iż zabieg depilacji laserowej pozwala na usunięcie jedynie pewnego odsetka włosów, a konkretniej tych znajdujących się w fazie wzrostu, celem uzyskania pełnego rezultatu konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
 
Zazwyczaj wystarczające jest jego powtórzenie 4 do 6 razy. Oczywiście takie powtórzenie nie może być wykonane od razu. Najpierw należy odczekać do czasu aż włosy, które nie zostały trwale usunięte odrosną i aż uformuje się ich trzon. Optymalnie trafić w moment, kiedy jak największy odsetek włosów jest w fazie wzrostowej, czyli anagenie. W związku z powyższym, odstęp między pierwszym a drugim zabiegiem powinien wynosić mniej więcej od 4 do 6 tygodni. Odstępy pomiędzy kolejnymi powtórzeniami ulegają stopniowemu wydłużaniu. Zabieg usuwania włosów z wykorzystaniem dobrego lasera charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i jest zupełnie bezbolesny. Niezwykle ważnym jest, aby po przeprowadzeniu procedury przestrzegać serii zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi. Trzeba pozwolić im wypaść samoistnie. Przez około 2-3 dni po wykonaniu depilacji laserowej, na miejsce depilowane należy stosować specjalny krem łagodzący i przeciwdziałający podrażnieniom. Konkretny preparat jest ustalany indywidualnie z lekarzem. Przez kilka dni nie należy stosować w tym miejscu preparatów higienicznych zawierających alkohol. Przez co najmniej dwa tygodnie należy unikać opalania, a także powstrzymać się od przyjmowania środków fotouczulających (zarówno leków jak i kosmetyków), preparatów złuszczających, a także preparatów zawierających dziurawiec lub nagietek.
 
 
 

Czy zawsze jest możliwość wykonania depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej dedykowany jest tym pacjentom, którzy chcą skutecznie i trwale pozbyć się niechcianego owłosienia z dowolnej okolicy ciała. Pojawia się pytanie czy wszystkim? Niestety, jak każda procedura oferowana przez współczesną medycynę estetyczną, istnieje grupa osób, w której jej przeprowadzenie jest przeciwwskazane. Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie jest zalecane jej przeprowadzanie u osób z ciężkimi, przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, aktywnymi chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi (zwłaszcza w obrębie skóry jak bielactwo czy też łuszczyca), a także stanami zapalnymi w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Zabieg ten jest przeciwwskazany u osób stosujących środki fotouczulające, na przykład retinoidy czy preparaty ziołowe zawierające dziurawiec czy nagietek. Nie należy go wykonywać u pacjentów, u których niedawno został przeprowadzony peeling chemiczny lub mechaniczny, depilacja mechaniczna (z użyciem wosku, depilatora czy pęsety). Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest również świeża opalenizna.


 
Depilacja czasowa
Istnieje wiele metod stosowanych w celu depilacji. W większości przypadków jednak efekt utrzymuje się tylko przez pewien czas, gdyż usuwana jest tylko część włosa, która jest widoczna. Cebulka zaś pozostaje nie uszkodzona, i włos dość szybko odrasta.
Trzeba więc powtarzać depilację regularnie, czasem nawet kilka razy w tygodniu. Większość z nich może być wykonywana samodzielnie w warunkach domowych. Z uwagi na mechanizmy usuwania włosów można wyróżnić kilka rodzajów depilacji czasowej.
 
 
Depilacja mechaniczna
Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na usunięciu włosów w sposób mechanicznych. Do najprostszych metod depilacji mechanicznej należy zastosowanie maszynki do golenia, żyletki lub ręcznego depilatora. Bardzo popularną metodą jest również depilacja woskiem. Rozgrzany wosk rozprowadzany jest po depilowanym obszarze skóry docierając do jej głębszych warstw. Następnie na posmarowaną skórę nakłada się fragment materiału lub specjalnego papieru. Po zastygnięciu wosku, materiał jest usuwany energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Metoda ta pozwala na usunięciu włosów na dłuższy czas niż zastosowanie wyżej opisanych urządzeń, jednakże również jej rezultat jest jedynie czasowy.
 

 
Depilacja chemiczna
Pod enigmatyczną nazwą depilacji chemicznej kryje się stosowanie różnego rodzaju kremów do depilacji. Zawierają one związki chemiczne, które powodują rozpuszczenie keratyny, czyli białka będącego głównym składnikiem włosów. Metoda ta jest bezbolesna jednak może powodować miejscowe reakcje alergiczne, a jej rezultat jest jedynie czasowy.
 
 
 

Depilacja trwała

Obecnie, najskuteczniejszą metodą usuwania niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa, gdyż pozwala ona na osiągnięciu trwałego efektu. Raz przeprowadzona seria zabiegów powoduje, że już do końca życia nie musimy się martwić problemem nadmiernego owłosienia. Laser jest to wysoce specjalistyczne urządzenie emitujące promieniowane laserowe. Jest to fala elektromagnetyczna powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Zjawisko to polega na emisji cząstek elementarnych świetlnych, tak zwanych fotonów pod wpływem zadziałania fotonu inicjującego, który musi posiadać odpowiedni poziom energetyczny.
 
Długość fali elektromagnetycznej lasera może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Wykazuje dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Ponadto wykazuje silne skupienie i spójność wiązki, a także niewielkie jej odchylenie od równoległości. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Dzieli się je więc ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
 

Depilacja laserowa – mechanizm działania

Depilacja laserowa wykorzystuje tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Ciepło wytworzone w ten sposób powoduje termiczne uszkodzenie, komórek odżywczych i prekursorowych zawartych w cebulce włosa. Spaleniu ulega też część zewnętrzna włosa.
 
Istotne jest, by pamiętać, że choć depilacja laserowa powoduje wypadnięcie wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi, to jednak nie jest możliwe trwałe usunięcie wszystkich włosów. Na stałe zostają wyeliminowane tylko te włosy, które znajdują się w trakcie zabiegu w anagenie, czyli w fazie wzrostowej. Pozostałe włosy ulegają regeneracji i odrastają. Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od pewnych indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od okolicy ciała,, która poddawana jest zabiegowi i wynosi średnio od 20 do 40%.
 
 
Depilacja laserowa – o czym pamiętać po zabiegu?
Niezwykle ważnym jest, aby po przeprowadzeniu procedury przestrzegać serii zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi. Niestety, jak każda procedura oferowana przez współczesną medycynę estetyczną, istnieje grupa osób, w której jej przeprowadzenie jest przeciwwskazane. Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie jest zalecane jej przeprowadzanie u osób z ciężkimi, przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, aktywnymi chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi (zwłaszcza w obrębie skóry jak bielactwo czy też łuszczyca), a także stanami zapalnymi w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Zabieg ten jest przeciwwskazany u osób stosujących środki fotouczulające. Nie należy go wykonywać u pacjentów, u których niedawno został przeprowadzony peeling chemiczny lub mechaniczny, depilacja mechaniczna (z użyciem wosku, depilatora czy pęsety). Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest również świeża opalenizna.
 
 
Na czym polega depilacja mechaniczna?
Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na usunięciu włosów w sposób mechaniczny. Do najprostszych metod depilacji mechanicznej należy zastosowanie maszynki do golenia, żyletki lub ręcznego depilatora. Bardzo popularną metodą jest również depilacja woskiem. Rozgrzany wosk rozprowadzany jest po depilowanym obszarze skóry docierając do jej głębszych warstw. Następnie na posmarowaną skórę nakłada się fragment materiału lub specjalnego papieru. Po zastygnięciu wosku, materiał jest usuwany energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
Metoda ta pozwala na usunięciu włosów na dłuższy czas niż zastosowanie wyżej opisanych urządzeń, jednakże również jej rezultat jest jedynie czasowy.
 
  
Na czym polega depilacja chemiczna?
Pod enigmatyczną nazwą depilacji chemicznej kryje się stosowanie różnego rodzaju kremów do depilacji. Zawierają one związki chemiczne, które powodują rozpuszczenie keratyny, czyli białka będącego głównym składnikiem włosów. Metoda ta jest bezbolesna jednak może powodować miejscowe reakcje alergiczne, a jej rezultat jest jedynie czasowy.
 
 
Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa wykorzystuje tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Ciepło wytworzone w ten sposób powoduje termiczne uszkodzenie, komórek odżywczych i prekursorowych zawartych w cebulce włosa.
 
Spaleniu ulega też część zewnętrzna włosa. Istotne jest, by pamiętać, że choć depilacja laserowa powoduje wypadnięcie wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi, to jednak nie jest możliwe trwałe usunięcie wszystkich włosów. Na stałe zostają wyeliminowane tylko te włosy, które znajdują się w trakcie zabiegu w anagenie, czyli w fazie wzrostowej. Pozostałe włosy ulegają regeneracji i odrastają. Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od pewnych indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od okolicy ciała,, która poddawana jest zabiegowi i wynosi średnio od 20 do 40%.
 

 

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Zabieg usuwania włosów z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i jest zupełnie bezbolesny. Niezwykle ważnym jest, aby po przeprowadzeniu procedury przestrzegać serii zaleceń, które pozwalają uniknąć niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy wyrywać włosów z obszaru poddanego zabiegowi.
 
 
Czy depilację laserową można stosować w odniesieniu do wszystkich części ciała?
Wszystko zależy od urządzenia, przy pomoc którego zabieg jest przeprowadzany. Współczesna technologia oferuje takie aparaty,  które umożliwiają bezpieczne depilowanie wszystkich, nawet najbardziej wrażliwych okolic ciała, takich jak okolica głębokiego bikini, pach czy też górnej wargi. Wiązka promieniowania laserowego przenika do skóry niszcząc mieszki włosowe w sposób trwały, a jednocześnie nie powodując uszkodzenia naskórka.
 

Na jakiej zasadzie laser usuwa owłosienie?
Depilacja laserowa wykorzystuje tak zwane zjawisko fototermolizy selektywnej. Polega ono na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego. Komórki organizmu zawierają tak zwane chromofory, czyli białka odpowiadające za pochłanianie fali o określonej długości. Absorbują one energię świetlną przekazywaną w sposób pulsacyjny przekształcając ją w energię termiczną. Ciepło wytworzone w ten sposób działa na komórki i tkanki w sposób wielopłaszczyznowy.
 
W przypadku depilacji laserowej wykorzystujemy mechanizm, wskutek którego dochodzi do termicznego uszkodzenia, a wręcz wypalenia komórek odżywczych i prekursorowych zawartych w cebulce włosa. Spaleniu ulega też część zewnętrzna włosa. Istotne jest, by pamiętać, że choć depilacja laserowa powoduje wypadnięcie wszystkich włosów w obszarze poddawanym zabiegowi, to jednak nie jest możliwe trwałe usunięcie wszystkich włosów. Na stałe zostają wyeliminowane tylko te włosy, które znajdują się w trakcie zabiegu w anagenie, czyli w fazie wzrostowej. Pozostałe włosy ulegają regeneracji i odrastają. Odsetek trwale usuniętych włosów jest bardzo zróżnicowany i zależy od pewnych indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od okolicy ciała, która poddawana jest zabiegowi i wynosi średnio od 20 do 40%.
 
 Zabieg ten jest przeciwwskazany u osób stosujących środki fotouczulające, na przykład retinoidy czy preparaty ziołowe zawierające dziurawiec czy nagietek. Nie należy go wykonywać u pacjentów, u których niedawno został przeprowadzony peeling chemiczny lub mechaniczny, depilacja mechaniczna (z użyciem wosku, depilatora czy pęsety). Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej jest również świeża opalenizna.
 
 
   
        
RF a cellulit
RF dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Cellulit - niwelowanie
cellulit dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Nietrzymanie Moczu
pupuszczanie mikcja
Plastyka Warg Sromowych. Ile to kosztuje, ceny.
wargi sromowe plastyka dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Powiększanie warg Sromowych
wargi sromowe korekta A. Ledniowska
Odmłodzenie Twarzy
Odmłodzenie Twarzy dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Bruzdy - wypełnianie
bruzdy nosowo wargowe dr n. med. Agnieszka Ledniowska
   


Inne osoby także przeczytały:

 
Kurze Łapki
skóra na twarzy zmarsczki koło oczu dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Korygowanie
Zagęszczanie skóry
skóra twarzy zabieg mezoterapii dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Mezoterapia
Leczenie Łysienia
łysienie zabieg dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Bruzdy nosowo-wargowe
bruzdy na twarzy dr n. med. Agnieszka Ledniowska
a.d. 2021
              
dr n. med. AGNIESZKA LEDNIOWSKA, lekarz
GRZEGORZ LEDNIOWSKI, lekarz
              
EMAIL: biuro@estei.pl
TEL: +48 517 056 831

czynne 08.00-22.00
              
"Doktor" Sp.P. Lekarzy - Estei
KRS: 0000754277
NIP: 7492102996
Regon: 381627880
              
©Copyright 2007 - 2021  dr n. med. Agnieszka Ledniowska Grzegorz Ledniowski | All Rights Reserved
Wróć do spisu treści