+48 517 056 831
Od 2008 roku
Przejdź do treści
  

Tatuaż usuwanie

Trwałe usunięcie tatuażu

 
 
Tatuaż usuwanie - Skuteczne i trwałe usuwanie tatuaży skórnych Czy jest bolesne powikłania? Zabieg Przeciwskazania Sposób Do Kogo Cena Gojenie Opinie Forum Blog Cennik Tanio Polecane Operacja Opinie cennik polecane. Gabinet Klinika Gdzie Do Kogo.

Usuwanie tatuażu
 
 
Usuwanie tatuażu jest obecnie zabiegiem bardzo skutecznym. Do tego zabiegu można zastosować laser Q-switched
 
Laserowe usuwanie tatuaży wymaga czasem wykonanie serii zabiegów od 4 do 10, czasami więcej.
 
Od czego zależy skuteczność zabiegu:
 
Dedykowany sprzęt laserowy do usuwania tatuaży
 
Jak był wykonany tatuaż (profesjonalnie czy nieprofesjonalnie)
 
Ilości kolorów tuszu oraz jakie kolory zostały zastosowane
 
Do skutecznego usuwania tatuaży używamy laser  Nd:YAG Q-Switched i KTP Nd:YAG Q-Switched
 
Laser ten posiada źródło światła o dwóch długościach fal światła, każda jest przeznaczona do innego koloru  i rodzaju tuszu.
 
( 1064 nm oraz 532 nm – pracujące w trybie Q-switched )
 

 

Usuwanie tatuażu a rodzaj lasera

 
Laser Q- switched o 2 długościach fali jest najbardziej wszechstronnym systemem laserowym. Dzięki tym długościom fali (1064nm, 532nm) możemy usuwać bez pozostawienia śladów po zabiegu (tj. bliznowacenie i trwałe odbarwienie skóry) wszystkie tatuaże profesjonalne, tatuaże nieprofesjonalne, tatuaże pourazowe (dowolne kolory) i przebarwienia (melasma, chloasma, piegi, znamiona), plamy typu czerwonego wina o dużych rozmiarach i naczyniaki płaskie.
 

Na czym polega laserowe usuwanie tatuaży :

 
Do usuwania tatuaży stosujemy lasery emitujące impulsy światłą rzędu nanosekund, określane jako Q-Switched. Lasery nanosekundowe emitują bardzo dużą dawkę energii w bardzo krótkim czasie co powoduje usunięcie (rozbicie na drobne cząsteczki) barwnika lub pigmentu, bez powstawania blizny.
 
Wcześniej stosowane impulsy milisekundowe (lasery bez funkcji Q-Switched) powodują termiczne uszkodzenie naświetlanego obszaru, co w efekcie prowadzi do powstawania blizn.
 
W przypadku laserów pracujących w trybie Q-Switched tempo przekazywania energii jest tak duże, że powoduje fotomechaniczne (fotoakustyczne) rozbicie pigmentu / barwnika zawartego w tuszu na drobniejsze cząstki.
 
Fragmenty rozdrobnionego barwnika, znajdujące się w głębszych warstwach skóry ulegają eliminacji na drodze fagocytozy „wchłonięciu” przez makrofagi (komórki odpornościowe).
 
Ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera z funkcją Q-Switched nie wywołuje termicznego (oparzenia) uszkodzenia okolicznych tkanek.
 
Makijaż permanentny jest formą tatuażu, różni się głębokością wykonania. Z reguły makijaż jest wykonywany płycej, dzięki temu powinien się sam z czasem złuszczyć razem z naskórkiem, ale bywa inaczej.
 
Usuwanie makijażu permanentnego – również laserem Q-switched
 
Jaki kolor tatuażu najłatwiej usunąć ?
 
Ważna jest informacja jaki rodzaj cząsteczki został wprowadzony do skóry i jak będzie przebiegał proces wchłaniania po „rozbiciu ich laserem”. Pamiętajmy, że kolor tatuażu tworzą „duże cząsteczki” mikronizowanych tlenków metali oraz „małe cząsteczki substancji barwiących”. Najpopularniejszą mieszaniną koloru jest między innymi:
 
ciemny brąz stosowany w makijażu permanentnym, który utworzony jest z mieszaniny mikronizowanych (sproszkowanych) tlenków metali (czarny tlenek żelaza nr. 77499, czerwony tlenek żelaza nr. 77491 oraz żółty tlenek żelaza nr. 77492). Tego rodzaju cząsteczki nie ulegają samoistnemu wchłonięciu ze względu na brak rozpuszczalności w wodzie. Aby pozbyć się ich ze skóry, niezbędne jest „rozdrobnienie aglomeratów” tych cząsteczek za pomocą odpowiedniego lasera pracującego w trybie Q-switched (dla poszczególnych kolorów).
 
różowy i czerwony to mieszanina 2 czerwonych barwników  o małych cząsteczkach ( np. nr 73360 i 12490), które ulegają łatwej degradacji pod wpływem lasera i szybko można je usunąć ze skóry (wbrew mitom o trudnym usuwaniu kolorów) oraz czarnego tlenku żelaza, który w tatuażu różowym lub czerwonych jest rozproszony i szybciej schodzi niż w przypadku tatuaży ciemnych.
 
żółty i zielony – jest kolorem trudnym do usunięcia gdyż składa się zazwyczaj z naturalnych barwników tj. kurkuminy nr 75300, likopenu nr. 75125, polichloroftalocyjaniny miedzi nr 74260 i pigmentów (czyli sproszkowanych tlenków metali) tj tlenek chromu nr 77288 lub żółty tlenek żelaza nr. 77492
 
czarny – najczęściej wykorzystywanym pigmentem jest czarny tlenek żelaza nr. 77499 oraz sadza nr. 77266, węgiel roślinny nr. 77268:1, które są dużymi cząsteczkami, łatwo tworzącymi aglomeraty, co powoduje, że często wymagają wykonania najwięcej zabiegów laserowych w celu ich usunięcia. W tatuażach czasami używany jest barwnik sulfonowa nikrozyna nr. 50420, którą dosyć szybko można usunąć ze skóry.
 
Co decyduje o szybkości usuwania tatuażu?
 
Różnorodność substancji użytych do wykonania tatuażu ma decydujący wpływ na efektywność zabiegów laserowych. Jest wiele mitów o tym, który kolor schodzi szybciej, który wolniej. Z doświadczenia wiemy, że kolorowe tatuaże schodzą najszybciej, najtrudniej usunąć jest czarne wykonane z sadzy i henny.
 
Wymienione składniki (tlenki metali i substancje barwiące) są pigmentami i barwnikami zarejestrowanymi i dopuszczonymi do produkcji „farb” przeznaczonych do tatuaży (również kosmetyków i farb do włosów).
 
Niestety jest też wielu „producentów „, którzy prawdopodobnie nie rejestrują swoich „farb do tatuaży” i wprowadzają do obrotu, dawne tatuaże były masowo wykonywane na takich produktach. Grozi to nie tylko ryzykiem alergii, toksycznego odczynu ale również brakiem możliwości usunięcia  ich bez śladu.
 
Warto więc zapytać osobę wykonującą tatuaż o to jakiego barwnika używa, lub zachować sobie dane z fiolki (która jest używana do tatuażu), aby w przyszłości uniknąć problemów zdrowotnych i bezpiecznie móc usunąć tatuaż.
 
Przeciwwskazania do usuwania tatuażu
 
ciąża
 
stosowanie specyfików światło uczulających (nagietek, dziurawiec)
 
cukrzyca
 
zaburzenia krzepnięcia krwi
 
opalona skóra – minimum 2 tygodnie przerwy od opalania na słońcu lub solarium
 
zmiany skórne w obszarze tatuażu
 
zażywanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, witaminy E, A aspiryny w okresie 2 tygodni przed zabiegiem
 
stosowanie antydepresantów i innych leków zawierających składniki światło uczulające
 
Usuwanie tatuażu a ewentualne objawy pozabiegowe:
 
rumień, obrzęk
 
świąd bezpośrednio po zabiegu
 
zwiększenie wrażliwości skóry
 
uszkodzenie ciągłości skóry
 
pęcherzyki i strupki – sporadycznie przy usuwaniu tatuaży kolorowych, powierzchowne i łatwo gojące się, spowodowane tym że głowica do usuwania koloru emituje światło którego chromoforem jest m.in. kolor czerwony (czyli hemoglobina)
 
zmiany pigmentacji skóry – przebarwienia i odbarwienia częściej u osób o ciemniejszych fototypach skóry, zanikają w ciągu 3 – 6 miesięcy
 
na naświetlanym obszarze mogą wystąpić zasinienia skóry, zanikające w ciągu 5 do 15 dni.
 
brązowe zabarwienie skóry może się utrzymywać do 3 miesięcy
 
możliwość uaktywnienie się na naświetlanym obszarze wirusa opryszczki u nosicieli tego wirusa
 
bliznowacenie niemal niemożliwe, jednak z uwagi na przypadki wyjątkowe musiało zostać wpisane, dlatego też przy pierwszym zabiegu wykonywane są testy, a parametry pracy lasera dobierane tak by uzyskać informacje o wrażliwości skóry
 
Postępowanie po zabiegu
 
skórę należy smarować preparatami przyspieszającymi gojenie np. Solcoseryl, Cicaplast, Zinalfat
 
przez okres gdy skóra jest bardziej wrażliwa unikać kąpieli danego miejsca
 
unikać opalania przez okres miesiąca.
 
unikać ćwiczeń fizycznych, masaży, długiego moczenia miejsca po zabiegu przez okres od kilku do kilkunastu dni w zależności od wrażliwości skóry, objawów po zabiegu i innych
 
wskazane jest, aby pacjent do czasu zniknięcia obrzęku po zabiegu  nie korzystał z sauny lub basenu publicznego.
 
w razie narażenia na silne nasłonecznienie stosować kremy z wysokim filtrem UV
 
Usuwanie tatuażu – to już nie problem, laser jest skuteczny.
 
Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że tatuaż to coś, co zostaje na ciele przez całe życie i nie da się nic z tym zrobić. Do tej pory wiele osób tak uważa, a do ewentualnych zabiegów usuwających podchodzi nieufnie i z dużą rezerwą.
 
Prawda jest jednak taka, że nikt nie jest skazany na tatuaż, którego z jakiś powodów chciałby się pozbyć.
 
Praktycznie każdy tatuaż możemy usunąć, a nowoczesne technologie pozwalają zrobić to bezboleśnie, przy minimalnym dyskomforcie pacjenta, a przede wszystkim bez ryzyka pozostania blizn lub zmian barwnikowych.
 
Jakie tatuaże można usuwać?
 
Usunąć możemy właściwie każdy tatuaż, w tym także makijaż permanentny czy tatuaże nieprofesjonalne. Najłatwiej jednak poradzić sobie z tymi w ciemnych kolorach (czarne, brązowe, ciemnofioletowe, granatowe) i odcieniach czerwieni.
 
Trudniej usuwa się barwy jasne, odcienie zieleni, żółci, pomarańczu, różu oraz kolory pastelowe.
 
Laserowe usuwanie tatuażu
 
Do tej pory do usuwania tatuaży wykorzystywane były lasery abrazyjne (argonowe i CO2), odparowujące naskórek wraz z tatuażem, jednak ta metoda powodowała długo gojące się rany i w efekcie pozostawiała nieestetyczne blizny.
 
Zastąpiły je już nowocześniejsze technologie, lasery o dużej energii i bardzo krótkim impulsie mierzonym w nanosekundach. Obecnie usuwany jest tylko barwnik, a tą samą metodą można usunąć również innego rodzaju przebarwienia skórne.
 
Przebieg zabiegu usuwanie tatuażu
 
Usuwanie tatuaży odbywa się w seriach zabiegów, dzięki którym tatuaż ulega stopniowemu rozjaśnieniu. Najczęściej jest to ok. 3 – 10 zabiegów przy tatuażach amatorskich oraz co najmniej 6 w przypadku tatuaży profesjonalnych, gęsto barwionych.
 
Pomiędzy zabiegami powinna być min. 4 – tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm.
 
Po uprzedniej rozmowie z pacjentem, lekarz ocenia czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu oraz ile zabiegów będzie potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu.
 
Następnie wykonujemy próbę laserową, która pozwala wykluczyć ryzyko reakcji alergicznej.
 
Zabieg może trwać od kilku minut do około godziny, w zależności od powierzchni, z jakiej ma być usunięty tatuaż. Zwykle jest bezbolesny, jeśli jednak pacjent odczuwa ból lub dyskomfort, możemy zastosować znieczulenie miejscowe.
 
Przez kilka dni po zabiegu skóra może być bardziej wrażliwa, należy w tym czasie unikać wysiłku fizycznego, sauny oraz solarium.
 
Usuwanie tatuażu – skutki uboczne
 
Laser powoduje delikatne, powierzchowne uszkodzenia naskórka, na skórze mogą pojawić się drobne strupki, a po ich odpadnięciu zaczerwienienia. Skóra w miejscu usunięcia tatuażu może być wrażliwa na słońce. Przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod i zaawansowanego sprzętu, ryzyko powstania blizn jest minimalne.
 
Najczęstsze skutki uboczne zabiegów usuwania tatuaży to przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry, które najczęściej zanikają w czasie 1 – 3 lat po zabiegu. Zmiany te są jednak minimalne, bardzo delikatne i słabo widoczne.
 
Przeciwwskazania do usuwania tatuaży
 
Przeciwwskazaniem do zabiegu może być w zasadzie tylko bardzo ciemna karnacja, podobny problem występuje w przypadku osób czarnoskórych. Zdarzają się również reakcje alergiczne wywołane przez światło lasera na niektórych pigmentach.
 
Takie sytuacje należą jednak do rzadkości. Nie zaleca się także usuwania tatuaży o bardzo dużych powierzchniach.
 
Usuwanie tatuażu
 
W dzisiejszych czasach tatuaż nie jest już domeną plemion czy więźniów. Jest to bardzo popularna metoda ozdoby, modyfikacji ciała, sztuki czy artyzmu. Osoby związane z tatuażami organizują nawet specjalne konwenty poświęcone tatuażom.
 
Jednak decyzja o jego wykonaniu jest poważna, bo zazwyczaj na całe życie. Czy jednak na pewno? Co w sytuacjach kiedy mamy do czynienia z nieudanym albo nieaktualnym tatuażem? Okazuje się, że we współczesnej rzeczywistości medycyna estetyczna oferuje możliwości usuwania tatuaży.
 
Laser – skąd się bierze?
 
Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną emitowaną przez specjalne urządzenie, które wykorzystuje tak zwane zjawisko emisji wymuszonej. Długość fali może być różna i mieścić się zarówno w spektrum podczerwieni, jak i ultrafioletu czy światła widzialnego. Charakteryzuje się ono silnym skupieniem wiązki, jej spójnością i bardzo małym jej odchyleniem od równoległości.
 
Wykazuje również dużą moc promieniowania oraz gęstość energii. Istnieją różne rodzaje laserów, a także różnorodne ich klasyfikacje. Istnieje więc podział ze względu na emitowaną długość fali (a co za tym idzie zakres emitowanego światła), moc, czy też środka czynnego. Lasery mają bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice, technologii wojskowej, czy też medycynie.
 
Co ma wspólnego laser z tatuażem?
 
W dzisiejszych czasach tatuaż nie jest już decyzją na całe życie. Dzięki możliwościom współczesnej medycyny estetycznej jesteśmy w stanie usunąć niechciane tatuaże.
 
Podstawową metodą wykorzystywaną w tym celu jest zabieg z użyciem lasera. Szczególnie skutecznym ich rodzajem do uzyskania oczekiwanego efektu są tak zwane lasery nanosekundowe, posiadające tak zwaną funkcję Q-Switched.
 
Dzięki tej technologii możliwe jest generowanie z bardzo wysoką częstotliwością impulsów o bardzo wysokiej energii. Fale dźwiękowe powodują tak zwane fotoakustyczne rozbicie barwnika. Następnie powstałe w ten sposób cząsteczki są na drodze fizjologicznych procesów są eliminowane z organizmu.
 
Duża częstotliwość fali prowadzi do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu i zmniejszenia nasilenia działań niepożądanych.
 
Dla porównania, wcześniej stosowane lasery milisekundowe, charakteryzujące się dużo mniejszą częstotliwością fali (dla porównania jedna milisekunda to 0,001 sekundy, a jedna nanosekunda to 0,000000001 sekundy), powodowały uszkodzenia termiczne skóry, a w rezultacie powstawanie oszpecających blizn.
 
Wykorzystanie lasera nanosekundowego (Q-switched) eliminuje ryzyko tego typu powikłań.
 
Rodzaj tatuażu a zabieg laserem
 
Tatuaże są zróżnicowane zarówno w zakresie rozmiaru, koloru jak i lokalizacji. W związku z powyższymi różna jest skuteczność zabiegu. Szczególnie istotny wpływ wywiera na nią rodzaj, ilość i kolory zastosowanych tuszów, wykonanie tatuażu (to znaczy, czy był wykonany w profesjonalnym salonie, czy domową prowizoryczną techniką).
 
Ponadto istotny jest też stosowany sprzęt dedykowany do przeprowadzenia zabiegu. Przykładowymi rekomendowanymi do tego celu urządzeniami są aparaty Nd: YAG Q-Switched i KTP Nd: YAG Q-Switched.
 
Urządzenie to posiada 2 długości robocze fali (1094nm, 532nnm). Każdą z nich dedykujemy dla innego koloru tuszu. Dzięki temu możliwe jest usuwanie wszystkich rodzajów tatuaży, niezależnie od koloru, rozległości, a także techniki wykonania.
 
Ponadto nadaje się on również do usuwania różnego rodzaju przebarwień i niektórych zmian pourazowych.
 
Rodzaje tuszu a usuwanie tatuażu
 
Kolor tuszu ma o tyle znaczenie, że jest on wynikiem części składowych farby (głównie soli i tlenków metali, a także związków organicznych), co ma bezpośredni wpływ na łatwość rozbijania cząstek, a także ich wchłanialność. Dla przykładu kolory różowy i czerwony stanowią mieszaninę dwóch barwników bardzo łatwo ulegających rozbiciu i wchłonięciu.
 
Podobnie bezproblemowe do eliminacji są kolory żółty i zielony, gdyż w dużej mierze składają się z naturalnych barwników np. kurkuminy czy lipotenu.
 
Trudniejsze do usunięcia są tatuaże o ciemnym zabarwieniu zawierające tlenek żelaza.
 
Chociaż większość producentów rejestruje swoje barwniki, to jednak w dalszym ciągu istnieją tusze o nieznanym składzie. Dlatego też pewne tendencje w złożoności usuwania tatuaży są orientacyjne, natomiast zdarzają się odstępstwa, które czasem wręcz uniemożliwiają uzyskanie optymalnego rezultatu.
 
Dlatego też jeśli decydujemy się na tatuaż zapiszmy sobie jaki dokładnie barwnik był zastosowany.
 
Jak wygląda zabieg usuwanie tatuażu?
 
Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska mająca na celu określenie występowania ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Po zakwalifikowaniu pacjenta przeprowadza się tak zwaną próbę laserową. Jej celem jest określenie ewentualnej nadwrażliwości.
 
Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u pacjentów o niskim progu wrażliwości na ból możliwe jest zastosowanie kremów zawierających środki znieczulające (krem z lignokainą).
 
Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany, zazwyczaj jednak wykonujemy go krócej niż godzina. W zależności  od rozmiaru tatuażu zazwyczaj wykonuje się od sześciu do dziesięciu powtórzeń. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami nie może być krótszy niż cztery tygodnie. Jest to czas konieczny do prawidłowego wchłonięcia się rozbitego barwnika.
 
Z każdym powtórzeniem tatuaż jest co raz bledszy, aż w końcu dochodzi do jego całkowitego zaniknięcia. Dzięki dużej częstotliwości fali nie dochodzi do uszkodzenia naskórka i powstawania blizn.
 
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, laserowe usuwanie tatuaży wiąże się z ryzykiem występowania powikłań. Jest ono niewielkie, ale istnieje.
 
Do najczęstszych skutków ubocznych należą zmiany rumieniowe, obrzękowe, przebarwienia, czy zwiększenie wrażliwości skóry na różnego rodzaju bodźce czuciowe.
 
Bardzo istotne jest dbanie o właściwą pielęgnację skóry. Należy stosować specjalne preparaty pielęgnacyjne. Ponadto przez około miesiąca należy powstrzymać się od opalania i solarium, intensywnych ćwiczeń fizycznych i masażu okolicy poddawanej zabiegowi.
 
U kogo przeciwwskazany zabieg usuwanie tatuażu?
 
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania tatuaży są bardzo wąskie i obejmują przede wszystkim osoby o ciemnej karnacji, a także czarnoskóre. Występuje bowiem u nich zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości na laser. Nie zaleca się go również w przypadku tatuaży o dużej powierzchni.
 
Ważne:
 
Czas zabiegu: 1 sesja 15 – 30 min.
 
Całkowite usunięcie tatuażu możliwe jest dopiero po kilku sesjach.
 
Usunięcie tatuażu to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników takich jak: gęstość i rodzaj pigmentu, głębokość umieszczenia barwnika, miejsce występowania tatuażu, kolor skóry oraz wiek tatuażu, a także wydolność układu immunologicznego.
 
Dlatego czasami usunięcie tatuażu stanowi prawdziwe wyzwanie i wymaga większej ilości zabiegów.
 
W skrajnych przypadkach całkowite zlikwidowanie tatuażu jest niemożliwe.
 
Na początku, odstępy między zabiegami wynoszą około 4 tygodnie.
 
W następnych etapach terapii, odstępy pomiędzy zabiegami wydłużamy nawet do 6 miesięcy.
 
Usuwanie tatuażu wymaga cierpliwości!
 
 
 
   
        
RF a cellulit
RF dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Cellulit - niwelowanie
cellulit dr n. med.  Agnieszka Ledniowska
Nietrzymanie Moczu
pupuszczanie mikcja
Plastyka Warg Sromowych. Ile to kosztuje, ceny.
wargi sromowe plastyka dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Powiększanie warg Sromowych
wargi sromowe korekta A. Ledniowska
Odmłodzenie Twarzy
Odmłodzenie Twarzy dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Bruzdy - wypełnianie
bruzdy nosowo wargowe dr n. med.  Agnieszka Ledniowska
   


Inne osoby także przeczytały:

 
Kurze Łapki
skóra na twarzy zmarsczki koło oczu dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Korygowanie
Zagęszczanie skóry
skóra twarzy zabieg mezoterapii dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Mezoterapia
Leczenie Łysienia
łysienie zabieg dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Bruzdy nosowo-wargowe
bruzdy na twarzy dr n. med. Agnieszka Ledniowska
a.d. 2021
              
dr n. med. AGNIESZKA LEDNIOWSKA, lekarz
GRZEGORZ LEDNIOWSKI, lekarz
              
EMAIL: biuro@estei.pl
TEL: +48 517 056 831

czynne 08.00-22.00
              
"Doktor" Sp.P. Lekarzy - Estei
KRS: 0000754277
NIP: 7492102996
Regon: 381627880
              
©Copyright 2007 - 2021  dr n. med. Agnieszka Ledniowska Grzegorz Ledniowski | All Rights Reserved
Wróć do spisu treści