+48 517 056 831
Od 2008 roku
Przejdź do treści
  

Liposukcja

Usuwanie tkanki tłuszczowej

 
 
Liposukcja. Odsysanie tłuszczu ma na celu skuteczne trwałe usunięcie tłuszczu. Zabieg Przeciwskazania Sposób Do Kogo Cena Gojenie Opinie Forum Cennik Tanio Polecane Katowice Śląsk Opolskie Opole Rybnik Zabrze Gliwice Bytom Chorzów Bielsko Kędzierzyn Olkusz Sosnowiec Racibórz Dąbrowa Nysa Częstochowa Kraków Sącz Gabinet Klinika Gdzie Do Kogo.


Liposukcja
 
Liposukcja to zabieg polegający na odsysaniu tkanki tłuszczowej w miejscu gdzie jest jej nadmiar. Liposukcja brzucha, liposukcja ud to najczęstsze okolice. Kolejną okolicą jest liposukcja ramion oraz liposukcja podbródka.
 
Odsysanie tłuszczu pozwala na modelowanie ciała, można go przeszczepić np. powiększyć piersi lub pośladki czy wypełnić bruzdy na twarzy.
 
Zbędny tłuszcz dla wielu osób stanowi poważny problem. Nawet niewielki jego nadmiar często prowadzi do silnego dyskomfortu, obniżenia poczucia własnej wartości i kompleksów.
 
Nacisk społeczny i promowanie przez media nienagannie szczupłej i idealnej sylwetki, stanowiącej podstawę współczesnego kanonu piękna, przyczyniają się do tego, że wielu ludzi – w szczególności kobiet – nie akceptuje własnego ciała. Nie jest to jednak problem, z którym nowoczesne technologie medyczne nie mogłyby sobie poradzić. Jedną z nich jest liposukcja.
 
Liposukcja – co to takiego?
 
Liposukcja popularnie zwana „odsysaniem tłuszczu” to operacja mająca na celu usunięcie tłuszcz z określonych partii ciała. Nie należy mylić jej jednak z zabiegiem odchudzającym. Nie zaleca się wykonywania liposukcji pacjentom otyłym, a idealny kandydat do zabiegu powinien cieszyć się dobrym ogólnym stanem zdrowia oraz doskonałą kondycją.
 
Zabieg zaleca się przede wszystkim osobom o wadze pozostającej w granicach normy, bez znacznej nadwagi, posiadającym stosunkowo jędrną i elastyczną skórę.
 
Najczęściej stosujemy taką odmianę liposukcji – jest to liposukcja wibracyjna – PAL (Power Assisted Liposuction). W tej metodzie mikromotor porusza kaniulę w przód i w tył, co pozwala łatwiej pozyskiwać tkankę tłuszczową. Ze względu na delikatność zabiegu tłuszcz, który pozyskujemy w ten sposób możemy wykorzystywać do przeszczepu.
 
Do wykonania zabiegu konieczny jest silny ssak chirurgiczny np. Nouvag Vacuson 60
 
 
Do tego potrzebna jest pompa infiltracyjna, która pozwala na podanie płynu znieczulającego tzw. płynu Kleina.
 
W celu łatwiejszego odsysania tłuszczu stosuje się mikromotor poruszający kaniulą – to jest właśnie system do liposukcji PAL (Power Assisted Liposuction), czyli poruszająca się szybko kaniula – wibrująca, która rozbija tłuszcz na mniejsze elementy, przez ci jest łatwiej odsysany.
 
Urządzenie poniżej zawiera 2 w jednym: pompa infiltracyjna firmy Nouvag oraz system liposurg – napędzający rękojeść z kaniulą.
 
 
Bardzo skuteczna i bezpieczna jest liposukcja laserowa. Światło lasera podgrzewa tłuszcz – co ułatwia odsysanie, jednocześnie podgrzanie skóry od wewnątrz powodu lepszą retrakcję – ujędrnienie, po zabiegu nie ma problemu z nadmierną wiotkością skóry. Istnieje urządzenie, które wykorzystuje jednocześnie podgrzewanie tłuszczu laserem i odsysanie.
 

Liposukcja wibracyjna

 
W dzisiejszych czasach nadwaga i otyłość są klasyfikowane jako choroby cywilizacyjne. Mogą one być chorobą samą w sobie, mogą być również objawami różnych schorzeń zarówno natury somatycznej jak i psychicznej.
 
Pozornie może się wydawać, że nic prostszego. Przecież wystarczy zdrowo się odżywiać i dbać o codzienny ruch. Ale czy to aby na pewno zawsze wystarczy? Co z osobami, u których intensywny wysiłek fizyczny albo restrykcyjne diety są przeciwwskazane? Czy istnieje dla nich jakiś skuteczny i bezpieczny sposób, aby pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i zmniejszenie ryzyka chorób związanych z nadwagą i otyłością?
 
Współczesna medycyna estetyczna daje nam możliwości, aby w stosunkowo prosty i bezpieczny sposób zgubić zbędne kilogramy. Jednym z najpopularniejszym zabiegów mających na celu eliminację zbędnej tkanki tłuszczowej jest liposukcja. Polega na nieodwracalnym pozbyciu się nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Klasyczną liposukcję przeprowadza się wprowadzając odpowiednią kaniulę w tkankę tłuszczową i jej eliminację z wykorzystaniem podciśnienia. Należy podkreślić, iż liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, a jedynie modelującym sylwetkę. Jaka jest różnica?
 
Odchudzanie to proces, którego celem jest zmniejszenie masy ciała poprzez poprawę procesu trawienia, zmniejszenie zapotrzebowania na pokarm, spalanie tkanki tłuszczowej i budowę mięśniowej. Modelowanie sylwetki przy użyciu liposukcji pozwala tylko na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo szybki efekt.
 
Zabieg ten ma jednak szereg wad – usuwana tkanka tłuszczowa ulega uszkodzeniu, przez co często w jej miejscu tworzą się krwiaki i obrzęki. Ponadto jest to zabieg wiążący się ze sporą bolesnością i niejednokrotnie koniecznością hospitalizacji. Czy w związku z tym istnieje jakaś alternatywa?
 
Na czym polega liposukcja wibracyjna?
 
Liposukcja wibracyjna jest powszechnie znaną i chętnie stosowaną metodą usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach jest najchętniej wybieranym rodzajem tego zabiegu. Procedura ta w swoim działaniu wykorzystuje technologię PAL (Power Assisted Liposuction). Polega na zastosowaniu specjalnej kaniuli wibracyjnej, wykonującej regularne ruchy wibracyjne w przód i w tył. Wnika ona w tkankę tłuszczową w sposób bardzo delikatny. Dzięki temu oddzielanie tkanki tłuszczowej od otoczenia jest zdecydowanie mniej traumatyzujące i dużo bardziej bezpieczne. Poza tym, materiał pozyskany z wykorzystaniem tej metody nie jest uszkodzony, dzięki temu może być wykorzystany do dalszych celów, na przykład w zabiegach lipomodelingu.
 
Metoda liposukcji wibracyjnej jest polecana zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie tkanka tłuszczowa zawiera wiele elementów z tkanki łącznej, jak to jest obecne na przykład w obrębie pleców czy też pośladków. Ponadto jest metodą z wyboru w przypadku kolejnej liposukcji, w lokalizacji, gdzie była ona już wcześniej wykonywana. Z uwagi na swoje właściwości, jest również chętnie wykorzystywana w przypadkach, kiedy wykonywane jest jedno czasowe wypełnianie świeżo pozyskaną tkanką tłuszczową żądanych okolic (na przykład piersi czy pośladki).
 
Szczególnie efektywne, a zarazem charakteryzujące się bardzo wysokim bezpieczeństwem jest skojarzenie liposukcji wibracyjnej z liposukcją tuminescent. Jest to technologia polegająca na wprowadzeniu w operowaną okolicę dużej ilości płynu, o objętości nawet do 3-4 razy większej od usuwanej tkanki tłuszczowej. Roztwór ten zawiera między innymi lidokainę i adrenalinę, dzięki czemu wykazuje zarówno właściwości znieczulające, jak i obkurczające włosowate naczynia krwionośne. W rezultacie, praktycznie do zera minimalizowane jest ryzyko uszkodzenia tkanek otaczających.
 
Jak wygląda zabieg liposukcji wibracyjnej?
 
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w skórze, przez które wprowadzana jest kaniula dostarczająca roztwór zawierający między innymi adrenalinę i lignokainę, co dodatkowo zmniejsza bolesność i ryzyko uszkodzenia otaczających tkanek. Następnie, na skutek ruchów wibracyjnych wykonywanych przez kaniulę, tkanka tłuszczowa przekształcana jest w emulsję, która może być w łatwy sposób odessana, a następnie wykorzystana na przykład w czasie zabiegów z zastosowaniem lipotransferu.
 
Dzięki powyższym właściwościom, procedura ta charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem, a ryzyko powikłań jest bardzo niewielkie. Ponadto, w związku ze stosunkowo niewielką bolesnością i zastosowaniu roztworu znieczulającego, nie ma konieczności znieczulenia ogólnego, a co za tym idzie hospitalizacji.
 
Dodatkową zaletą liposukcji wibracyjnej jest bardzo dobry efekt kosmetyczny, łącznie z tym, iż nie widać połączeń między tkankami nieodsysanymi, a tymi usuniętymi.
 
Rezultat zabiegu nie jest widoczny od razu, pojawiają się dopiero po wygojeniu się miejsc po nacięciach skóry. Wynika to z tego, iż musi dojść do re aranżacji tkanki tłuszczowej w okolicy poddawanej zabiegowi. Ponadto, często dochodzi do obrzęku w tej lokalizacji. Niejednokrotnie też, po ustąpieniu działania środka znieczulającego mogą wystąpić dolegliwości bólowe w operowanym miejscu.
 

Nouvag Liposurg

 
Nouvag Liposurg jest innowacyjnym urządzeniem umożliwiającym przeprowadzanie zabiegu liposukcji wibracyjnej. Wyposażone jest ono w pompę infiltracyjną, dzięki której możliwe jest podanie roztworu znieczulającego, tak zwanego płynu Kleina. Zawiera on między innymi lignokainę (środek znieczulający), adrenalinę (odpowiadającą w tym przypadku za skurcz włosowatych naczyń krwionośnych, co uniemożliwia przedostanie się lignokainy do krwioobiegu, a także zmniejsza ryzyko krwawienia), a także bufor wodorowęglanowy. Drugim kluczowym podzespołem urządzenia jest tak zwany system liposurg, czyli specjalna kaniula wibracyjna podłączona do specjalnego silniczka (mikromotor) wprowadzającego ją w ruch.
 
Dla kogo adresowany?
 
Zabieg liposukcji wibracyjnej dedykowany jest przede wszystkim dla osób z nadwagą, które chcą pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów. Należy jednak pamiętać, że potencjalną grupą pacjentów są tylko ci, u których nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest ekstremalnie duży, a skóra stosunkowo elastyczna. Spełnienie tych warunków daje największe potencjalne prawdopodobieństwo uzyskania optymalnego efektu zabiegu.
 
Procedura ta jest szczególnie adresowana pacjentom, u których zabieg liposukcji był już wcześniej przeprowadzany (zwłaszcza jeśli to była liposukcja klasyczną metodą próżniową). Również jest chętnie wybierana u tych osób, u których planowane jest przeprowadzenie przeszczepienia tkanki tłuszczowej.
 
U kogo przeciwwskazany?
 
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, liposukcja wibracyjna obarczona jest szeregiem przeciwwskazań. Należą do nich przede wszystkim przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (na przykład nadciśnienie tętnicze albo choroba niedokrwienna serca), cukrzyca, aktywne choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, a także infekcyjne stany zapalne, zwłaszcza w obrębie skóry i tkanki podskórnej.
 
Odmianą liposukcji wibracyjnej jest liposukcja NIL – Nutational Infrasonic Liposculpture (nutacyjne infradźwiękowe rzeźbienie ciała)
 
Liposukcję można przeprowadzić na następujących partiach ciała:
 
brzuch,
 
piersi,
 
biodra,
 
uda (wewnętrzna lub zewnętrzna strona),
 
boki,
 
plecy,
 
miejsca pod kolanami,
 
ramiona,
 
podbródek,
 
klatka piersiowa (ginekomastia).
 
Przebieg zabiegu
 
Liposukcję można wykonywać zarówno pod narkozą, jak i przy znieczuleniu miejscowym. W czasie konsultacji lekarz indywidualnie dobiera tę formę znieczulenia, która będzie najkorzystniejsza dla pacjenta.
 
Poprzez niewielkie nacięcia wprowadza się sondę, a poruszając połączonym z nią aparatem ssącym lekarz precyzyjnie usuwa kolejne warstwy tkanki tłuszczowej. Efektem jest zredukowanie zbędnego tłuszczu w określonych partiach ciała i odpowiednio wymodelowana sylwetka.
 
Rezultaty te nie są jednak widoczne natychmiast, pojawiają się zwykle dopiero po zakończeniu procesu gojenia się miejsc po nacięciach. Tkanka tłuszczowa potrzebuje czasu, by się przebudować, a w pierwszych dniach po zabiegu najczęściej pojawia się obrzęk, a pacjent może odczuwać w tych miejscach ból.
 
W przypadku operacji pod znieczuleniem miejscowym zwykle można natychmiast opuścić gabinet, jeżeli tylko użyta była narkoza, należy pozostać na obserwacji przez dobę. Proces rekonwalescencji trwa około tygodnia. Większość pacjentów już po kilku dniach wraca do normalnego trybu życia. Zalecane jest jedynie zrezygnowanie na miesiąc z ćwiczeń fizycznych.
 
Pobrany tłuszcz jest doskonałym wypełniaczem do wygładzania zmarszczek na twarzy, powiększania piersi, czy zabiegu wolumetrii. Zabieg nosi nazwę przeszczep tłuszczu.
 
Przeszczep tłuszczu daje dużo lepsze efekty np. powiększania piersi niż implant. Piersi mają naturalny wygląd. Dodatkowo zawarte w tkance tłuszczowej komórki macierzyste poprawiają wygląd skóry oraz wygląd brodawek.
 
Ponadto po zabiegu przeszczepu tłuszczu, na piersi nie ma blizn po cięciach, które są konieczne do umieszczenia implantów.
 
Liposukcja
 
Wielu z nas doskonale wie, jak poważny dyskomfort potrafi wywołać nadmiar tłuszczu, pojawiający się miejscowo w niektórych częściach ciała. Nawet jeśli niewielki, może znacznie obniżyć poczucie własnej wartości i zaowocować trudnymi do pokonania kompleksami oraz obniżoną samoakceptacją, w szczególności u kobiet.
 
Ogromny wpływ na taki stan wywiera nacisk społeczny oraz mass media nieustannie promujące wzorce idealnej figury oraz restrykcyjne kanony piękna. Nowoczesne technologie medyczne pozwalają jednak na coraz skuteczniejsze i prostsze radzenie sobie z tym problemem.
 
Jak dotąd najskuteczniejszym sposobem na usunięcie miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej jest liposukcja, czyli powszechnie znane „odsysanie tłuszczu”. Warto pamiętać, że liposukcja to zabieg operacyjny, mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej wyłącznie z określonych partii ciała, nie jest jednak zabiegiem odchudzającym.
 
Jaką liposukcję wybrać?
 
Najbardziej skuteczną a zarazem bezpieczną jest liposukcja infradźwiękowa. Głowica Lipomatic nadaje ruch kaniuli z częstością 10 razy na sekundę. Dodatkowo kaniula wykonuje ruch nutacyjny – podobny jak „bączek” dziecięcy. Jest to ruch jednocześnie rotacyjny oraz postępowy, dzięki temu kaniula delikatnie zasysa tłuszcz nie uszkadzając komórek. Pozwala to wykorzystać odessany tłuszcz do przeszczepu.
 
Liposukcja infradźwiękowa NIL
 
Jest to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda odsysania tkanki tłuszczowej, idealna do przeszczepu tłuszczu.
 
Dzisiejsza medycyna estetyczna wychodzi na przeciw potrzebom człowieka w sposób wielopłaszczyznowy. Dzięki jej dobrodziejstwom istnieje możliwość nie tylko zachowania młodego wyglądu przez długi czas, czy eliminacji niedoskonałości skóry związanych z wiekiem. Daje ona sposobność także pozbycia się zbędnych kilogramów i modelowania sylwetki tak, aby była atrakcyjniejsza.
 
Powszechny we współczesnej rzeczywistości pęd za pracą, karierą i pieniądzem sprawia, że coraz mniejszą wagę przywiązujemy do codziennego dbania o siebie. Zdrowa, zbilansowana dieta zastępowana jest spożywanymi nieregularnie posiłkami typu fast food.
 
Woda niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oraz zachowania młodego i zdrowego wyglądu zastępowana jest słodzonymi, gazowanymi napojami. Siedzący tryb życia zdominował funkcjonowanie większości ludzi, a relaks przed komputerem, telewizorem, czy konsolą jest chętniej wybierany niż ruch na świeżym powietrzu.
 
Te niezdrowe nawyki powodują, że nadwaga i otyłość stają się plagą o coraz większym zasięgu. Wiąże się to z całą gamą powikłań otyłości takimi jak choroby układu sercowo – naczyniowego, cukrzyca, itp. Ponadto, u niektórych osób z różnych przyczyn, mimo prawidłowego przebiegu procesu odchudzania nie dochodzi do adekwatnego spalania tkanki tłuszczowej. Czasem obserwuje się nawet zwiększenie jej ilości.
 
Nie każdy może sobie pozwolić na drastyczną zmianę stylu życia i dostosowanie codziennego funkcjonowania oraz pracy tak, by znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Czy to oznacza, że zapracowani nie mają szans na szczupłą sylwetkę?
 
A co z ludźmi, którzy mimo modyfikacji nawyków żywieniowych i uprawiania regularnej aktywności fizycznej nie są w stanie zrzucić nadmiernych kilogramów? Na szczęście dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej rzeczywistość jest bardziej obiecująca.
 
Na czym polega liposukcja
 
Istotą liposukcji natomiast jest mechaniczna eliminacja określonej ilości tkanki tłuszczowej. W przeciwieństwie do odchudzania, które jest procesem długotrwałym, efekty liposukcji są widoczne praktycznie od razu.
 
Istnieje kilka rodzajów liposukcji. Metoda klasyczna opiera się na zjawisku podciśnienia, dzięki któremu dochodzi do usunięcia tkanki tłuszczowej. Jednakże zabieg ten ciągle ewoluuje i nowe technologie są wykorzystywane do jego wykonywania.
 
Obecnie wykorzystuje się działanie lasera, strumienia wody pod ciśnieniem, a także fal dźwiękowych (zarówno ultradźwięków jak i infradźwięków). Właśnie na fizycznych właściwościach infradźwięków opiera się liposukcja infradźwiękowa N.I.L., która w dzisiejszych czasach zyskuje coraz większą popularność.
 
Liposukcja NIL
 
Liposukcja N.I.L. (Nutational Infrasonic Liposculpture), czyli nutacyjne modelowanie tkanki tłuszczowej za pomocą infradźwięków wykorzystuje innowacyjną belgijską technologię. Specjalna głowica wprowadzana w tkanki za pomocą sprężonego powietrza wprawia kaniulę w tak zwany ruch nutacyjny.
 
Polega on na wykonywaniu drgań w trzech płaszczyznach. Ich częstotliwość jest niska i nie przekracza 20Hz. Poruszająca się kaniula generuje wytwarzanie infradźwięków, które powodują odseparowanie się tkanki tłuszczowej od tkanek nietłuszczowych.
 
Co więcej, dzięki różnicom w sposobie rozchodzenia się fali dźwiękowej między tłuszczem a pozostałymi tkankami, modulowane jest działanie urządzenia tak aby oddziaływanie na tkankę tłuszczową było maksymalne.
 
Jednocześnie omijane są naczynia, nerwy i inne otaczające elementy. Zmniejsza to znacznie ryzyko występowania krwawień oraz innych powikłań około zabiegowych takich jak powstawanie krwiaków, czy obrzęków. Ponadto dzięki oddziaływaniu na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, zmniejszają nieprzyjemne doznania podczas zabiegu.
 
Pozwala to na ograniczenie ilości środka znieczulającego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Metoda ta jest przełomem w rozwoju liposukcji wibracyjnej. Jest to zabieg znacznie mniej inwazyjny niż klasyczna liposukcja, obciążony mniejszymi powikłaniami.
 
Najważniejsze cechy:
 
Omijanie naczyń krwionośnych – brak ryzyka zatoru tłuszczowego
 
Omijanie nerwów – zabieg praktycznie bezbolesny
 
Metoda mniej inwazyjna – szybki powrót do aktywności życiowych
 
Jak się to odbywa?
 
Zabieg jest wykonywany w nasiękowym znieczuleniu miejscowym. W tym celu stosowany jest roztwór złożony ze środka anestetycznego oraz adrenaliny. Jej zadaniem jest obkurczanie naczyń krwionośnych.
 
W rezultacie powoduje znaczne zmniejszenie krwawienia podczas samego zabiegu, a także istotne obniżenie ryzyka związanego z powstawaniem krwiaków oraz obrzęków w okresie pooperacyjnym. Następnie lekarz wykonuje w skórze kilka nacięć o wymiarze około 3-4 mm, przez które w tkankę tłuszczową wprowadzana jest kaniula i głowica.
 
Głowica wprawia kaniulę w ruch nutacyjny, dzięki czemu emitowane są infradźwięki. Powodują one po pierwsze: odseparowanie tkanki tłuszczowej od otaczających tkanek nietłuszczowych w sposób atraumatyzujący, a po drugie: emulgację tłuszczu skutkującą jego przemianą w emulsję.
 
Pozyskana w ten sposób nieuszkodzona tkanka tłuszczowa jest odsysana przy użyciu kaniuli. W ten sposób uzyskuje się miejscowe usunięcie nadmiaru tłuszczu, jak również wygładzenie skóry.
 
Jednorazowo można wyeliminować maksymalnie do 3 litrów tkanki, jednak zazwyczaj objętość waha się między 1 a 1,5 litra. Następnie nacięcia są zabezpieczane szwami chirurgicznymi. Czas trwania zabiegu jest uzależniony od okolicy ciała oraz ilości usuwanej tkanki tłuszczowej.
 
Średnio wynosi on około 2 godziny. Właściwe przygotowanie do zabiegu jest bardzo istotne dla dodatkowego podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Obejmuje ono profilaktykę przeciwzakrzepową oraz antybiotykową.
 
Długość okresu rekonwalescencji jest zróżnicowana i trwa zazwyczaj od 4 do 8 dni. Po zabiegu stosowana jest specjalna odzież uciskowa zapobiegająca tworzeniu się obrzęków. Umożliwia ona także szybkie i niewidoczne gojenie się ran po wprowadzonych kaniulach.
 
Okolica poddana liposukcji przez pierwsze 2-3 dni może być nieznacznie bolesna uciskowo. Pełen efekt widoczny jest zazwyczaj maksymalnie po upływie miesiąca od zabiegu, jednakże dokładny czas jest uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami.
 
Należy pamiętać, że żadna liposukcja nie jest metodą odchudzającą, a jedynie sposobem modelowania sylwetki i nie zastąpi modyfikacji trybu życia. Nie powoduje ona przyspieszenia metabolizmu, czy przyrostu tkanki mięśniowej.
 
Bez dbania o prawidłowo zbilansowaną, zdrową dietę, adekwatną podaż wody oraz regularną aktywność fizyczną dojdzie do szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej, co zniwelować może efekt zabiegu. Należy mieć na uwadze, że liposukcja ułatwia pozbycie się nadmiernych kilogramów, ale nie jest ona remedium. Jest metodą pomocną, ale bez ugruntowanej podstawy w postaci prowadzenia zdrowego trybu życia jej efekt jest przejściowy i nietrwały.
 
Liposukcja infradźwiękowa
 
Liposukcja infradźwiękowa N.I.L. to zabieg modelujący sylwetkę poprzez lokalne usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z poszczególnych okolic ciała. Do miejsc najczęściej poddawanych liposukcji należą między innymi: brzuch, uda i pośladki. Istnieje możliwość modelowania sylwetki także w miejscach, gdzie wymaga to dużo większej precyzji.
 
Dzięki tej sposobności liposukcja NIL jest stosowana w modelowaniu podbródka, ramion, a nawet szyi i okolicy kolan. Oczywiście potencjalna korzyść odnoszona z liposukcji ultradźwiękowej zależy od indywidualnych predyspozycji.
 
Największy zysk odnoszą te osoby, których masa ciała mieści się w granicach normy, a modulowanie sylwetki ogranicza się do eliminacji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej z określonych miejsc. Również osoby, które pomimo stosowania prawidłowej diety oraz uprawiania regularnej aktywności fizycznej z różnych względów nie są w stanie spalić nadmiaru tłuszczu.
 
Powodem tego jest fakt, iż u osób tych częściej obserwuje się właściwe nawyki żywieniowe oraz adekwatną aktywność fizyczną, co pozwala na długotrwałe utrzymanie rezultatów liposukcji.
 
Ponadto zabieg ten jest znacznie bardziej efektywny u osób o elastycznej i zadbanej skórze. Dzieje się tak dlatego, że w ich przypadku narząd ten bardzo szybko adaptuje się do nagłych zmian ilości tkanki tłuszczowej.
 
Z kolei u osób ze skórą obwisłą, zaniedbaną częściej dochodzi do powstawania nawisów skórnych, metoda liposukcji infradźwiękowej stymuluje fibroblasty skóry, co korzystnie działa na poprawę retrakcji (ujędrnienie) skóry po zabiegu – na efekt ten jednak trzeba zaczekać kilka tygodni.
 
Należy również podkreślić, iż działanie liposukcji infradźwiękowej wykorzystującej ruch nutacyjny ma jeszcze kilka dodatkowych wymiarów. Po pierwsze może być ona stosowana do korekcji zaciągających i zniekształcających blizn w mechanizmie korygowania tkanki podskórnej.
 
Ponadto może być ona teoretycznie stosowana jako metoda usuwania tłuszczaków, nawet tych o dużych rozmiarach. Jednak pamiętać należy, iż jest to ryzykowny sposób pozbywania się tych zmian. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że guzek pod skórą to na pewno łagodny tłuszczak.
 
Pomimo stosunkowo charakterystycznego obrazu tego guza, nigdy nie ma pewności, iż nie posiada on komponenty zmiany złośliwej. Pewność daje tylko rozpoznanie pod mikroskopem. Dlatego wskazane jest, by tego typu zmiany usuwać wykorzystując klasyczną chirurgię, a nie liposukcję.
 
U kogo nie jest wskazany zabieg?
 
Pomimo swoich niewątpliwych zalet, liposukcja infradźwiękowa N.I.L. jest zabiegiem wiążącym się z naruszeniem ciągłości powłok oraz ingerencją instrumentalną w ciało człowieka. W związku z powyższym, pomimo generalnego wysokiego bezpieczeństwa tej procedury, istnieje grupa ludzi, u których zabieg jest przeciwwskazany.
 
Jedną z sytuacji, kiedy nie można przeprowadzić liposukcji z wykorzystaniem zjawiska ruchu nutacyjnego jest obecność choroby nowotworowej. Jest to stan ogromnego zaburzenia równowagi metabolicznej organizmu. Nowotwór stopniowo przejmuje kontrolę nad organizmem.
 
Dodatkowo leczenie onkologiczne, czy to chirurgiczne (często bardzo okaleczające zabiegi), czy radioterapia, czy wreszcie chemioterapia jest leczeniem toksycznym i bardzo obciążającym dla organizmu.
 
Z kolei jednorazowe usunięcie danej ilości tkanki tłuszczowej, która jest aktywnym metabolicznie organem (magazynowanie związków biologicznie czynnych, synteza żeńskich hormonów płciowych itp.), dodatkowo powoduje zwiększenie stopnia zaburzenia przemian metabolicznych.
 
Skutkować to może zaburzeniem odpowiedzi na leczenie onkologiczne, a przede wszystkim większe narażenie na toksyczności oraz utrudnienie regeneracji organizmu pomiędzy kolejnymi cyklami leczenia.
 
Kolejną grupą pacjentów, u których nie należy wykonywać zabiegu liposukcji N.I.L. są pacjenci z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz leczeni przeciwzakrzepowo. Z uwagi na nieprawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi, u tych pacjentów znacznie zwiększa się ryzyko występowania krwawień oraz powikłań pooperacyjnych pod postacią krwawień i obrzęków, a także utrudnienia gojenia się ran.
 
Zabiegu nie powinno się także przeprowadzać u pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. U tych pacjentów każda interwencja może wiązać się z istotnymi powikłaniami np. w postaci groźnych zaburzeń rytmu serca. Cukrzyca również jest przeciwwskazaniem do wykonywania liposukcji, gdyż nagła utrata tkanki tłuszczowej może skutkować zbyt dużymi wahaniami poziomu glukozy we krwi, co stanowi zagrożenie dla życia.
 
Ponadto nie wykonuje się zabiegu N.I.L. u pacjentów z żylakami, gdyż manipulacje w okolicy naczyń krwionośnych zwiększać mogą dodatkowo ryzyko incydentów zakrzepowo – zatorowych. Liposukcja jest również przeciwwskazana w przypadku aktywnych zmian zapalnych w obrębie skóry, gdyż grozi to rozprzestrzenieniem się zakażenia.
 
Na czym polega fenomen liposukcji infradźwiękowej?
 
Liposukcja infradźwiękowa N.I.L. jest innowacyjną metodą modelowania sylwetki i posiada wiele zalet. Przez chirurgów plastycznych uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych rodzajów tego zabiegu. Dzięki wykorzystania zjawiska ruchu nutacyjnego znacznie zwiększa się obszar kontaktu tkanki tłuszczowej z aktywną powierzchnią kaniuli. Różnica sięga nawet 300%. To z kolei powoduje, iż tłuszcz usuwany jest do dwóch razy szybciej. Znacznie skraca to czas trwania zabiegu, d
 
i klasycznej, czy laserowej znacznie krótszy jest czas rekonwalescencji, natomiast ryzyko powikłań ulega istotnemu obniżeniu.
 
Z racji, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym nie ma konieczności hospitalizacji pacjenta. Istotne jest to, że tkanka tłuszczowa odessana z zastosowaniem technologii N.I.L. jest nieuszkodzona i dzięki temu może być wszczepiana w inne miejsca (np. do powiększania piersi czy modelowania pośladków).
 
Liposukcja infradźwiękowa pozwala na pobranie tłuszczu nadającego się do przeszczepu.
 
Liposukcja infradźwiękowa – Ile to kosztuje?
 
Koszt zabiegu liposukcji infradźwiękowej N.I.L. jest zróżnicowany i zależy po pierwsze od lokalizacji, w której wykonujemy liposukcję, po drugie od rozległości zabiegu, a po trzecie od tego, czy jednoczasowo jest wykonywane modelowanie sylwetki poprzez wszczepianie odessanej uprzednio tkanki tłuszczowej.
 
Dzięki czemu znacznie się zwiększa jego bezpieczeństwo.
 
Ponadto dzięki oddziaływaniu w sposób hamujący na nocyreceptory, czyli receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, działanie infradźwięków powoduje znaczne zmniejszenie intensywności odczuwania nieprzyjemnych doznań związanych z zabiegiem.
 
Jest to procedura charakteryzująca się dużą większą precyzją działania niż metody klasyczne. Dlatego też może być stosowana do modelowania nie tylko brzucha, ud i pośladków, ale także podbródka, szyi czy nawet okolic kolan.
 
Dzięki tej precyzji po zabiegu z wykorzystaniem technologii N.I.L. nie pozostają żadne nierówności pod skórą. Dzięki większej wydajności zabiegu niż w przypadku liposukcji.
 
 
 
Dla kogo zabieg liposukcji jest wskazany?
 
Wbrew szeroko rozpowszechnionemu przekonaniu liposukcja nie jest przeznaczona dla pacjentów otyłych czy borykających się z kłopotami zdrowotnymi spowodowanymi ogólną nadwagą. Zabieg zaleca się przede wszystkim osobom o wadze pozostającej w granicach normy, posiadającym stosunkowo jędrną i elastyczną skórę, których ogólny stan zdrowia i kondycja fizyczna nie pozostawiają wiele do życzenia. Usuwany jest jedynie miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej, której pacjent nie może pozbyć się za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych.
 
Liposukcję najczęściej przeprowadza się na brzuchu, biodrach, biuście, udach (zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie) czy w okolicach boków lub pleców. Jest ona skuteczna w usuwaniu nadmiaru tłuszczu także pod kolanami, na podbródku, ramionach oraz klatce piersiowej w przypadku ginekomastii (przerostu sutka u mężczyzn).
 
Leczenie przynosi też lepsze efekty u osób młodszych, ze względu na naturalnie większą elastyczność i nawodnienie skóry. Ilość tkanki tłuszczowej, jaką można odessać poprzez liposukcję jest ograniczona, jeżeli usunie się jej za dużo, może to zaowocować groźnymi powikłaniami. Efekt zabiegu powinien być czysto estetyczny – zredukowanie nadmiaru tłuszczu oraz mocno pofałdowanej, obwisłej skóry oraz wszelkich nierówności. Liposukcji nie zaleca się cukrzykom oraz osobom cierpiącym na choroby serca i krążenia.
 
Zabieg – jak wygląda
 
Zabieg liposukcji polega na wprowadzeniu niewielkiej sondy przez małe nacięcie na skórze. Lekarz, poruszając połączonym z nią aparatem ssącym, precyzyjnie usuwa kolejne warstwy tkanki tłuszczowej. Efektem jest zredukowanie zbędnego tłuszczu w określonych partiach ciała i uzyskanie odpowiednio wymodelowanej sylwetki.
 
Rezultaty te nie są jednak widoczne natychmiast, pojawiają się zwykle dopiero po zakończeniu procesu gojenia się ran po nacięciach, ponieważ tkanka tłuszczowa potrzebuje czasu, by się przebudować. W pierwszych dniach po zabiegu zwykle pojawia się lekki obrzęk, a pacjent może odczuwać w tych miejscach ból lub dyskomfort. Nie jest on jednak dotkliwy ani długotrwały.
 
Odsysanie tłuszczu można wykonywać zarówno pod narkozą, jak i przy znieczuleniu miejscowym. W czasie konsultacji lekarz indywidualnie dobiera tę formę znieczulenia, która będzie najkorzystniejsza dla pacjenta. W przypadku operacji pod znieczuleniem miejscowym zwykle można natychmiast opuścić gabinet. Po użyciu narkozy, pacjent pozostaje na obserwacji przez dobę.
 
Proces rekonwalescencji nie jest długi ani uciążliwy, trwa tylko około tygodnia. Większość osób już po kilku dniach wraca do normalnego trybu życia. Zalecane jest jedynie zrezygnowanie na miesiąc z ćwiczeń oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.
 
Badania konieczne do zabiegu
 
grupa krwi,
 
morfologia,
 
OB,
 
wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR),
 
kreatynina,
 
poziom glukozy,
 
elektrolity (Na, K),
 
badanie ogólne moczu,
 
szczepienie p/WZW B,
 
Bilirubina,
 
ALAT, ASPAT
 
antygen anty HBs
 
przeciwciała HCV
 

Odsysanie tłuszczu

 
Podczas procesu odchudzania, wiele osób napotyka na poważną – niestety trudną do przezwyciężenia standardowymi środkami – przeszkodę. Natura się buntuje: nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych częściach ciała redukuje się znacznie trudniej niż w innych. W efekcie rzeczywiście chudniemy, waga ogólna spada, jednak wciąż pozostają miejsca, w których zbędny tłuszcz się utrzymuje, co uniemożliwia wymodelowanie sylwetki do pożądanego stanu. Wydaje się wówczas, że wszelkie starania spełzną na niczym, a doskonalszej figury nie da się osiągnąć. To oczywiście błędny sposób myślenia. Współczesna medycyna zna sposoby i na takie problemy.
 
Nowoczesne technologie medyczne pozwalają jednak na coraz skuteczniejsze i prostsze radzenie sobie z tym problemem. Do tej pory najskuteczniejszym, niezawodnym sposobem usuwania miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej jest liposukcja, powszechnie znana jako „odsysanie tłuszczu”. Ma ona na celu redukcję tkanki tłuszczowej wyłącznie z określonych partii ciała i jest zabiegiem modelującym sylwetkę, nie zaś odchudzającym.
 
Liposukcja
 
Zabieg liposukcji polega na wprowadzeniu niewielkiej sondy przez małe nacięcie na skórze. Lekarz, poruszając połączonym z nią aparatem ssącym, precyzyjnie usuwa kolejne warstwy tkanki tłuszczowej, aby zredukować zbędny tłuszcz w określonych partiach ciała i uzyskać odpowiednio wymodelowaną sylwetkę. Pozostawia jednak pod skórą warstwę tkanki tłuszczowej o grubości ok. 1 cm.
 
Pierwsze efekty pojawiają się po zakończeniu procesu gojenia się ran po nacięciach. Ponieważ tkanka tłuszczowa potrzebuje czasu, by się przebudować, zwykle nie są one widoczne bezpośrednio po zabiegu. W pierwszych dniach po liposukcji mogą występować lekkie obrzęki, a pacjent może odczuwać w miejscach, z których tłuszcz został odessany ból lub dyskomfort, nie jest on jednak dotkliwy i samoistnie mija po upływie kilku dni.
 
Liposukcję można wykonywać zarówno pod narkozą, jak i przy znieczuleniu miejscowym. W czasie konsultacji lekarz indywidualnie dobiera tę formę znieczulenia, która będzie najkorzystniejsza dla pacjenta.
 
Po operacji pod znieczuleniem miejscowym  można opuścić gabinet w kilka godzin po zabiegu.
 
W przypadku znieczulenia ogólnego, pacjent pozostaje na obserwacji do następnego dnia rano.
 
Proces rekonwalescencji nie jest długi ani uciążliwy, trwa około tygodnia. Po tym czasie można bez problemu wrócić do normalnego trybu życia. Zaleca się natomiast zrezygnowanie na miesiąc z ćwiczeń oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.
 
Odsysanie tłuszczu można przeprowadzić na następujących partiach ciała:
 
brzuch,
 
piersi,
 
biodra,
 
uda (wewnętrzna lub zewnętrzna strona),
 
boki,
 
plecy,
 
miejsca pod kolanami,
 
ramiona,
 
podbródek,
 
klatka piersiowa w przypadku ginekomastii u mężczyzn
 
Odsysanie tłuszczu – Liposukcja dla każdego?
 
Liposukcja nie jest przeznaczona dla pacjentów otyłych czy borykających się z kłopotami zdrowotnymi spowodowanymi ogólną nadwagą. Zabieg zaleca się przede wszystkim osobom o wadze pozostającej w granicach normy, posiadającym stosunkowo jędrną i elastyczną skórę, o dobrym ogólnym stanie zdrowia i kondycji.
 
Ze względu na naturalnie większą elastyczność i nawodnienie skóry, lepsze efekty terapii uzyskuje się u młodszych pacjentów. Liposukcji nie zaleca się cukrzykom oraz osobom cierpiącym na choroby serca i krążenia.
 

Lipoliza

 
Innowacyjną, mniej inwazyjną, nieoperacyjną alternatywą dla tradycyjnej liposukcji jest lipoliza. To zabieg oparty na procesie chemicznym przebiegającym naturalnie w ludzkim organizmie.
 
Sam proces on na hydrolitycznym rozkładzie trójglicerydu w tkance tłuszczowej i prowadzi do powstawania kwasów tłuszczowych oraz glicerolu, które następnie uwalniane są do krwiobiegu i wychwytywane przez tkanki, gdzie ulegają utlenieniu do dwutlenku węgla i wody. Powstające w ten sposób lipazy tkanki tłuszczowej są aktywowane przez hormony: adrenalinę, noradrenalinę, glukagon i adrenokortykotropinę. Efektem tego procesu jest kineza białkowa – wolne kwasy tłuszczowe stają się ważnym źródłem energetycznym dla tkanek.
 
Można go wywołać i stymulować za pomocą technik medycznych. Obecnie znane są trzy główne rodzaje zabiegów lipolizy medycznej.
 
Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzyknięciu cienką igłą w otłuszczone partie ciała substancji powstałej z połączenia wyciągu z soi oraz soli żółciowej, w celu rozpuszczenia tkanki tłuszczowej i zastąpienia jej tkanką włóknistą. Zbędny tłuszcz jest dzięki temu transportowany do wątroby, skąd zostaje usunięty w procesach metabolicznych.
 
Lipoliza laserowa jest polecana głównie osobom po liposukcji, w wyniku której na powierzchni skóry pojawiły się wyraźne nierówności. Korzysta się z niej także przy zwalczaniu cellulitu, modelowania konturów twarzy oraz redukcji worków pod oczami.
 
Jest to najmniej inwazyjna i w pełni bezpieczna metoda usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej, polegająca na selektywnym działaniu promieniowania laserowego na komórki tłuszczowe. Efektem zabiegu jest nie tylko modelowanie sylwetki, ale także korzyść dodatkowa w postaci ujędrnienia skóry.
 
Najbardziej innowacyjna lipoliza ultradźwiękowa różni się od innych rodzajów lipolizy jedynie tym, że zamiast igły lub światła lasera używana jest specjalna aparatura emitująca ultradźwięki.
 
Odsysanie tłuszczu
 
Odsysanie tłuszczu, inaczej liposukcja, jest zabiegiem polegającym na niszczeniu i usuwaniu tkanki tłuszczowej z różnych okolic ciała. Dzięki tej metodzie możemy wymodelować brzuch, pośladki, uda, kolana, ramiona, brodę, policzki, szyję.
 
Wskazania
 
Odsysanie tłuszczu wskazane jest w przypadku, gdy próby usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej innymi metodami, takimi jak dieta, czy aktywność fizyczna, nie przyniosły efektu. Liposukcja nie jest z kolei zalecana u osób ze znaczną nadwagą lub otyłością, którym – w celu zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej – zaleca się raczej metody chirurgii bariatrycznej.
 
Przeciwwskazania
 
Zabieg jest przeciwwskazany u osób z ciężkimi chorobami układu krążenia, cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia, żylakami oraz zmianami zapalnymi na skórze.
 
Przebieg zabiegu
 
Zabieg liposukcji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, przewodowym lub miejscowym. Wybór sposobu znieczulenia zależy od rozległości zabiegu, metody zabiegowej oraz preferencji pacjenta.
 
W pierwszym etapie okolice ciała, na których będzie przeprowadzany zabieg, ostrzykiwane są płynem składającym się z soli fizjologicznej, adrenaliny, a niekiedy także środka znieczulającego. Adrenalina, poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych, zmniejsza utratę krwi podczas zabiegu.
 
Następnie, poprzez niewielkie nacięcia w skórze, do tkanki podskórnej wprowadzana jest kaniula (metalowa rurka), za pomocą której komórki tłuszczowe są rozbijane i odsysane.
 
Zasysanie tłuszczu możliwe jest dzięki urządzeniu generującemu podciśnienie, które za pośrednictwem węża połączone jest z kaniulą. Nacięcia wykonuje się w okolicach skóry owłosionej, pępka lub w naturalnych zagięciach skóry, co sprawia, że blizny po zabiegu są ledwo zauważalne.
 
W ostatnim etapie nacięcia zostają zszyte i zaopatrzone. Zabieg twa średnio 2 godziny. Przeważnie pacjent spędza w szpitalu 1 dobę. Zdjęcie szwów następuje tydzień po zabiegu.
 
Możliwe powikłania
 
Zabieg odsysania tłuszczu niesie ze sobą ryzyko powikłań, których każdy pacjent powinien być świadomy. Najgroźniejszym, lecz jednocześnie najrzadziej występującym powikłaniem jest zatorowość wywołana przez zator tłuszczowy. Do innych powikłań należą: zakażenia, zaburzenia czucia, przebarwienia, włóknienie, martwica oraz nieregularność powłoki skórnej.
 
Rekonwalescencja po zabiegu
 
Po zabiegu liposukcji konieczne jest stosowanie odzieży uciskowej, która zmniejsza ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, redukuje obrzęk, powoduje właściwe obkurczanie skóry oraz przyspiesza proces gojenia. Ubrania uciskowe należy nosić przez kilka tygodni po zabiegu.
 
Po tygodniu od zabiegu należy stosować masaż limfatyczny lub zabieg Venus Legacy w celu zmniejszenia obrzęków i wyrównania ewentualnych nierówności.
 
W pierwszych dniach po liposukcji, z powodu obrzęku tkanek, efekt zabiegu może nie być widoczny. Z tygodnia na tydzień, wraz ze zmniejszaniem się obrzęku, obwody operowanych okolic ciała maleją. Na pełen rezultat trzeba jednak poczekać nawet do 3 miesięcy.
 
Kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które łatwo opanować doustnymi środkami przeciwbólowymi. Przez 8 tygodni od operacji należy unikać nasłonecznienia oraz sauny.
 
Pacjent może wrócić do pracy już po kilku dniach od zabiegu.
 
Odsysanie tłuszczu jest zabiegiem wykonywanym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet najczęściej odsysanymi okolicami ciała są: brzuch, talia, biodra, uda, kolana, podbródek. U mężczyzn natomiast są to: brzuch i okolice gruczołów piersiowych (w przypadku ginekomastii).
 
Należy pamiętać, że liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, tylko modelującym ciało. Z jej pomocą możemy skorygować kształt problematycznych części ciała, jednak dla utrzymania trwałych efektów, konieczne jest stosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety oraz codzienna aktywność fizyczna.
 
Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem liposukcji
 
Liposukcja (ang.  liposuction )  jest zabiegiem, który pozwala modelować sylwetkę poprzez usunięcie nadmiernej tkanki tłuszczowej z takich okolic ciała jak brzuch, biodra, pośladki, uda, kolana, ramiona i podbródek. W ciągu ostatnich kilku lat liposukcja zwana także „lipoplastyką” lub „lipektomią” przeszła wiele pozytywnych przemian, które znacznie poprawiły jej skuteczność i bezpieczeństwo.
 
Obecnie, najnowsze techniki liposukcji takie jak „liposukcja infradźwiękowa”  pozwalają chirurgowi na uzyskanie doskonałych efektów leczenia i jednocześnie skrócenie okresu rekonwalescencji.
 
Technika znieczulenie miejscowego – tumescencyjna jest stosunkowo nową metodą wykonania przygotowania liposukcji, która zmniejsza w okresie pooperacyjnym obrzęk, bolesność i obecność siniaków. Jej stosowanie wyraźnie zmniejsza krwawienie towarzyszące zabiegowi.
 
Polega ona na nasączeniu okolic poddanych odsysaniu tłuszczu dużą objętością płynu znieczulającego, co powoduje, że stają się one rozluźnione, ich konsystencja jest bardziej podatna na odsysanie, a naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu – co zmniejsza krwawienie oraz znacznie zmniejsza ryzyko zatoru tłuszczowego. Dzięki temu usunięcie konkretnych pokładów tkanki tłuszczowej jest łatwiejsze i dokładniejsze.
 
Choć liposukcja nie zastępuje leczenia otyłości polegającego na ograniczeniu spożywanych kalorii w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi, jednak zabieg ten pozwala na usunięcie tych obszarów tkanki tłuszczowej, która nie poddaje się leczeniu dietą i ćwiczeniami.
 
Jeśli rozważasz wykonanie u siebie zabiegu liposukcji, przeczytaj uważnie opis, który pozwoli Ci na zrozumienie istoty tego zabiegu – kiedy warto z niego skorzystać, w  jaki sposób jest wykonywany i jakich efektów można spodziewać się w wyniku zabiegu.
 
Nie znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania ponieważ wiele zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań. Dlatego skonsultuj się z chirurgiem wykonującym zabieg, najlepiej kilka razy i razem z nim wyjaśnij wszystkie wątpliwości.
 
Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu liposukcji?
 
Rozważając poddanie się zabiegowi liposukcji warto mieć rozsądne oczekiwania wobec możliwości korekcji swojej sylwetki przy użyciu tej metody. Należy pamiętać, że zabieg może poprawić Twój wygląd i samopoczucie, ale nie zawsze zapewnia idealny kształt / wymiar. Zanim podejmiesz decyzję o zabiegu rozważ wszystkie swoje oczekiwania i przedyskutuj je z chirurgiem.
 
Najlepszym kandydatem do zabiegu liposukcji jest osoba o stabilnej wadze ciała z elastyczną i jędrną skórą, u której nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany jest tylko w określonych okolicach ciała. Taka osoba powinna być w dobrym stanie zdrowia, być stabilną emocjonalnie i mieć rozsądne oczekiwania wobec planowanego leczenia.
 
Wiek nie ma większego znaczenia, jednak należy pamiętać, że osoby starsze mają mniej elastyczną skórę, co może być powodem gorszych efektów leczenia niż u osób młodszych.
 
Wyższe ryzyko powikłań pooperacyjnych występuje u osób chorujących na cukrzycę, poważne choroby serca i krążenia.
 
Przygotowanie do operacji odsysania tłuszczu
 
Chirurg udzieli Ci szczegółowych informacji jak przygotować się do zabiegu, zwłaszcza dotyczących jedzenia, picia, palenia oraz zażywania leków i witamin.
 
Przeziębienie i infekcja stanowią przeciwwskazanie do zabiegu.
 
Zażywanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych jest wykluczone na miesiąc przed operacją.
 
Jeśli planowane jest zastosowanie znieczulenia ogólnego wówczas w dniu operacji należy być na czczo, to znaczy nic nie jeść i nic nie pić przez minimum 6 godzin.
 
Znieczulenie
 
Liposukcja infradźwiękowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas konsultacji chirurg przedyskutuje z Tobą najodpowiedniejszy sposób znieczulenia, który będzie zastosowany w Twoim przypadku.
 
Stosowany rodzaj znieczulenia oraz doświadczenie lekarzy prowadzących w naszej klinice znieczulenie pozwala na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie operacji.
 
Najczęściej wystarcza znieczulenie miejscowe.
 
Operacja
 
Liposukcja jest zabiegiem polegającym na usunięciu zlokalizowanego nadmiaru tkanki tłuszczowej celem poprawy konturów ciała. W pierwszej fazie okolice operowane są nasączane płynem składającym się z roztworu soli fizjologicznej, lignokainy i adrenaliny.
 
Następnie, poprzez niewielkie nacięcia wprowadzana jest kaniula, połączona z urządzeniem ssącym. Poruszając ją w różnych kierunkach chirurg precyzyjnie usuwa kolejne warstwy tkanki tłuszczowej redukując jej nadmiar i modelując poszczególne okolice ciała.
 
Technika infradźwiękowa NIL pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze usuwanie tkanki tłuszczowej, jednocześnie zmniejszając krwawienie i bolesność operowanych okolic.
 
Po liposukcji
 
W pierwszej dobie po operacji należy się spodziewać się wycieku płynu z nacięć, poprzez które była wprowadzana kaniula. Wchłania się on w specjalny opatrunek. Zaraz po operacji zakładany jest odpowiedni strój uciskowy, który ogranicza obrzęk i pozwala na lepsze uformowanie się operowanych okolic ciała. Strój ten należy nosić  przez 24 h do 4 tygodni.
 
Nie oczekuj pożądanego rezultatu zaraz po operacji. Zastosowanie najnowszych technik nie gwarantuje także, że będziesz się czuć dobrze zaraz po zabiegu. W pierwszych dniach możesz odczuwać umiarkowany ból okolic odessanych, będą one obrzęknięte, mogą pojawić się siniaki i zdrętwienie. Zastosowanie doustnych środków przeciwbólowych wystarcza najczęściej, by opanować dolegliwości.
 
Jest rzeczą często spotykaną, że w pierwszych dniach, a nawet tygodniach pacjent odczuwa niepokój lub nawet pewnego rodzaju depresję w związku z brakiem idealnych efektów leczenia. Utrzymujący się obrzęk i bóle dodatkowo pogarszają jego nastrój.
 
Dolegliwości te ustępują najczęściej z chwilą pojawiania się zauważalnych, pozytywnych wyników leczenia co może trwać kilka miesięcy.
 
Rekonwalescencja
 
Gojenie się po zabiegu liposukcji jest procesem stopniowym. Szybkie rozpoczęcie chodzenia po zabiegu zmniejsza obrzęk operowanych okolic ciała oraz zapobiega powikłaniom zatorowym.
 
Powrót do normalnego funkcjonowania to kwestia jednego do dwóch tygodni. Pacjenci najczęściej wracają do pracy w ciągu kilku dni po operacji.
 
Szwy lub plasterki pokrywające niewielkie ranki są usuwane po tygodniu.
 
Na miesiąc należy zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych, szczególnie pływanie w ogólnodostępnym basenie.
 
Obrzęk ustępuje stopniowo, w celu przyspieszenie tego procesu polecamy masaż limfatyczny.
 

Efekty

 
Pierwsze zmiany w kształtach Twojego ciała zauważysz stosunkowo szybko.
 
Jednak całkowity proces wchłaniania obrzęku i przebudowy tkanki tłuszczowej trwa najczęściej kilka tygodni.
 
Zatem ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po kilku miesiącach.
 
Jeśli rozsądnie podejdziesz do decyzji o zabiegu oraz zaangażujesz się w odpowiednią rehabilitację, wówczas z satysfakcją zaakceptujesz uzyskane wyniki leczenia. Korzystne zmiany sylwetki będą dla Ciebie dodatkowym źródłem zadowolenia.
 
Stosowanie zdrowej diety i regularne uprawianie ćwiczeń może dodatkowo poprawić wynik leczenia operacyjnego z zastosowaniem liposukcji. Szczególnie ważne jest dbanie o stan skóry, nagły ubytek tkanki podskórnej może spowodować jej nadmiar.
 
Dlatego ważne jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń, noszenie odzieży uciskowej oraz wykonywanie ćwiczeń i uczęszczanie na zabiegi masażu limfatycznego.
 
Inne systemy do liposukcji
 
Body Tite to pierwszy na świecie zabieg liposukcji, który w bardzo łagodny, szybki i bezpieczny sposób intensywnie ujędrnia skórę zarówno twarzy, jak i ciała.
 
Co wyróżnia zabieg Body Tite?
 
W urządzeniu Body Tite wykorzystano technologię RFAL, w której do ujędrniania skóry stosuje się fale radiowe RF. Dzięki użyciu różnych kaniul, urządzenie ma wszechstronne zastosowanie i może służyć do wykonywania zabiegów poprawiających zarówno wygląd twarzy, jak i całego ciała.
 
Body Tite posiada również specjalnie opatentowaną głowicę do usuwania cellulitu – Cellu Tite. To jedyna tak skuteczna, chirurgiczna metoda trwale niwelująca cellulit.
 
Nadmiar tkanki tłuszczowej, której pacjent nie może pozbyć się za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych, powinien być jedynie miejscowy, wówczas zabieg będzie skuteczny i bezpieczny.
 
Leczenie przynosi też lepsze efekty u osób młodszych, ze względu na naturalnie większą elastyczność i nawodnienie skóry. Ilość tkanki tłuszczowej, jaką można odessać w trakcie zabiegu jest ograniczona, jeżeli usunie się jej za dużo, grozi to groźnymi powikłaniami.
 
Efekt zabiegu powinien być czysto estetyczny – zredukowanie nadmiaru tłuszczu oraz mocno pofałdowanej, obwisłej skóry oraz wszelkich nierówności. Liposukcji nie zaleca się cukrzykom oraz osobom cierpiącym na choroby serca lub krążenia.
 
Body Tite
 
liposukcja wspierana radiofrekwencją. Wyraźną przewagą tej metody jest poprawa stanu skóry – brak wiotkości po odessaniu tłuszczu.
 
EFEKTY ZABIEGU
 
intensywne ujędrnienie skóry
 
redukcja luźnej skóry
 
modelowanie sylwetki
 
redukcja tkanki tłuszczowej
 
lifting podbródka
 
redukcja cellulitu
 
CELLU TITE
 
Cellu Tite jest jedyną na rynku światowym metodą, która w szybki i efektywny sposób zwalcza cellulit, dzięki czemu skóra staje się jędrna i gładka. To rewolucyjna i bardzo skuteczna technika redukowania nierówności, zwłaszcza w okolicach nóg, pośladków, brzucha, ramion oraz kolan.
 
Modelowanie sylwetki jest możliwe, służą temu bardzo skuteczne zabiegi medycyny estetycznej.
 
Piękne ciało to odpowiednie proporcje i harmonijne kształty. Natura jednak rzadko obdarza nas w ten ideał, dlatego z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.
 
Nasz gabinet oferuje zabiegi do modelowania poszczególnych części ciała. Przeprowadzamy  innowacyjne zabiegi nieinwazyjne z wykorzystaniem lipolizy.
 
Dzięki nim nie tylko zlikwidujesz zbędną tkankę tłuszczową, ale także zlikwidujesz niedoskonałości sylwetki, modelując i podkreślając jej atuty.
 
Metody:
 
Liposukcja
 
Lipoliza iniekcyjna
 
Modelowanie sylwetki
 
Medycyna estetyczna stosuje liczne zabiegi wyszczuplające, lekarze potrafią zredukować tkankę tłuszczową (liposukcja) i efektywnie wymodelować sylwetkę bez potrzeby interwencji chirurgicznej, pobytu w szpitalu i długotrwałej rekonwalescencji.
 
Podczas zabiegu zadaniem lekarza jest dotarcie do komórek tłuszczowych gromadzących się w warstwie podskórnej i zniszczenie ich. W zależności od wykorzystywanej techniki można osiągnąć ten efekt poprzez rozpuszczenie powłoki komórek tłuszczowych, rozbicie ich za pomocą światła lasera albo fali ultradźwiękowych, lub wstrzyknięcie pod skórę odpowiedniej substancji chemicznej. Komórki tłuszczowe zostają unicestwione nieodwracalnie w naturalnym procesie wydalenia ich z organizmu. W rezultacie wybrany fragment ciała zostaje wymodelowany.
 
Nieinwazyjne metody modelowania sylwetki to przede wszystkim lipoliza iniekcyjna, laserowa lub ultradźwiękowa. Lipoliza laserowa opiera się na wprowadzeniu światłowodu w specjalnej kaniuli ze światłem lasera, które rozbija błonę komórek tłuszczowych. Tego typu zabiegi poleca się do modelowania brzucha, ramion, bioder, ud, pośladków, pleców, kolan i łydek.
 
Pobrany tłuszcz można wykorzystać wykonując przeszczep tłuszczu
 
Przeszczep tłuszczu – okolice:
 
Powiększanie piersi
 
Powiększanie pośladków – brazylijski lifting
 
Wypełnianie zmarszczek, wolumetria twarzy
 
Energia lasera poprawia także stan obwisłej i nierównej skóry, czyniąc ją bardziej jędrną i gładką. Komórki tłuszczowe można rozbić również za pomocą ultradźwięków, nie naruszając przy tym nerwów, naczyń krwionośnych ani żadnych narządów w organizmie pacjenta.
 
Kolejną metodą jest liposukcja – odsysanie nadmiaru tłuszczu.
 
Lipoliza iniekcyjna, zwana inaczej chemiczną albo igłową polega na wstrzyknięciu w wybrane partie ciała substancji aktywnej – najczęściej fosfatydylocholiny uzyskiwanej z soi, która rozpuszcza komórki tłuszczowe. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym i trwa zazwyczaj około 30 minut. Dla uzyskania pełnego efektu zalecane jest wykonanie serii 3-6 zabiegów w miesięcznych odstępach. Rezultatem jest najczęściej utrata 4 do 5 cm. w obwodzie poddanego terapii miejsca.
 
Ilość potrzebnych zabiegów lekarz określa indywidualnie w zależności od obfitości i grubości tkanki tłuszczowej, która ma zostać usunięta. Jako uzupełnienie terapii poleca się masaż limfatyczny, ułatwiający transport przez naczynia chłonne.
 
O czym należy pamiętać
 
Należy jednak pamiętać, że zabiegi wykonywane jako modelowanie sylwetki np. liposukcja to nie terapia odchudzająca. Usuwanie tłuszczu dowolną techniką, jaką dysponuje medycyna estetyczna, musi być poprzedzone odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Komórki tłuszczowe usuwa się jedynie z wybranych fragmentów ciała, które opierają się zwyczajnym metodom odchudzania.
 
Modelowanie ciała to zabieg poprawiający linię, czasami poprzez odessanie nadmiaru tłuszczu a czasami poprzez podanie – przeszczep tłuszczu w celu powieszenia piersi czy pośladków.
 
Oponka na brzuchu, czy boczki to zmora niejednej osoby. Odkładanie tkanki tłuszczowej w niepożądanych miejscach to często wynik nie tylko złej diety, czy siedzącego trybu życia, ale także zmian hormonalnych zachodzących w naszym organizmie wraz z upływem lat. Z wiekiem zwalnia metabolizm, a co za tym idzie, maleje zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu.
 
Powody nadwagi
 
Zjadając tyle samo kalorii, co kiedyś, łatwo o dodatkowe kilogramy. U pań przyczyną nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha może być ciąża. Podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie energetyczne organizmu kobiety, by zaspokoić potrzeby zarówno swoje, jak i płodu. Skutkuje to większym apetytem przyszłej mamy. Nadmiarowe kilogramy, przybrane w czasie ciąży, czasami ciężko zgubić po porodzie.
 
Z dodatkowymi centymetrami w pasie, czy biodrach, można próbować walczyć na różne sposoby. Jednak gdy ani różnego rodzaju diety, ani zwiększenie aktywności fizycznej nie pozwalają wrócić do dawnej figury, można wówczas sięgnąć po ostatnią deskę ratunku: modelowanie ciała za pomocą zabiegów medycyny estetycznej.
 
Dostępny jest szereg metod pozwalających zredukować tkankę tłuszczową. Mogą to być metody inwazyjne (np. odsysanie tłuszczu), mało inwazyjne (np. lipoliza laserowa) lub zupełnie nieinwazyjne (np. lipoliza ultradźwiękowa, czy kriolipoliza). Należy jednak pamiętać, iż nie są to zabiegi odchudzające, a jedynie modelujące sylwetkę. Pozwalają przywrócić ciału odpowiednie proporcje, wysmuklić figurę i wydobyć atuty sylwetki, usuwając nadmiar tłuszczu z pojedynczych, wybranych miejsc.
 
Trzeba jednak podkreślić, że zabiegi te tylko i wyłącznie poprawiają wygląd, nie zmniejszają natomiast ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, związanych z otyłością brzuszną. Jedyna metoda zmniejszenia tego ryzyka to aktywność fizyczna i dobrze zbilansowana dieta. W przypadku osób otyłych, należy w pierwszej kolejności zredukować masę ciała za pomocą diety i treningu fizycznego, a dopiero potem – jeśli zaistnieje taka konieczność – zwrócić się po pomoc do specjalistów medycyny estetycznej.
 
Liposukcja – najbardziej skuteczne modelowanie ciała
 
Liposukcja, inaczej odsysanie tłuszczu, to zabieg polegający na niszczeniu tkanki tłuszczowej i usuwaniu jej z organizmu. Metoda ta pozwala pozbyć się nadmiaru tłuszczu praktycznie z każdego miejsca ciała. Z jej pomocą możemy wymodelować np. brzuch, uda, czy ramiona. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Miejsca, z których będzie odsysana tkanka tłuszczowa, zostają ostrzyknięte specjalnym płynem.
 
Następnie, przez małe nacięcia w skórze, do tkanki podskórnej wprowadzona zostaje kaniula. Jej zadaniem jest rozbijanie komórek tłuszczowych, a następnie odsysanie uwolnionego z nich tłuszczu.
 
Odzież uciskowa
 
Po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnej odzieży uciskowej, która chroni przed powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi oraz przyspiesza proces gojenia. Odzież tę należy nosić przez kilka tygodni. Liposukcja to metoda, która potrafi w łatwy sposób wyszczuplić sylwetkę. Pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu od zabiegu, pełen efekt pojawia się po kilku tygodniach.
 
Jak każdy zabieg operacyjny, także liposukcja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, do których należą m.in. zaburzenia czucia, zakażenia, zmiany barwy skóry, tworzenie nietypowych blizn. Liposukcji nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, osób z ciężkimi chorobami serca, płuc oraz cukrzycą.
 
Liposukcja laserowa – nowoczesna i najbezpieczniejsza metoda odsysania tłuszczu
 
Modelowanie ciała poprzez lipotransfer
 
Lipotransfer, inaczej przeszczep tłuszczu lub lipofilling, to zabieg polegający na pobraniu tłuszczu z miejsca, w którym istnieje jego nadmiar, a następnie umieszczeniu go w obszarze, który chcemy powiększyć lub wypełnić. W ten sposób można powiększyć piersi lub wypełnić zmarszczki. Użycie tłuszczu jako wypełniacza eliminuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub odrzucenia przeszczepionej tkanki.
 
Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności, z wybranych obszarów ciała pobiera się tłuszcz. Ważne jest, aby podczas pobieraniu komórki tłuszczowe nie uległy zniszczeniu – tylko nie uszkodzone komórki są w stanie przyjąć się w nowym miejscu.
 
Pobrany tłuszcz zostaje następnie oczyszczony i zagęszczony. Tak przygotowany materiał wstrzykuje się w wybrane okolice ciała. Lipotransfer pozwala w bardzo naturalny sposób ujędrnić piersi, poprawić kształt pośladków (powiększanie i podnoszenie – brazylijski lifting), wypełnić ubytki tkanki po zabiegach chirurgicznych, czy w bardzo dyskretny sposób zredukować zmarszczki na twarzy. Zabieg jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami krzepnięcia oraz chorobami nowotworowymi.
 
Body Jet
 
Body Jet to odmiana klasycznej liposukcji, polegająca na działaniu na tkankę tłuszczową strumieniem wody. Woda, wprowadzona do tkanki podskórnej pod odpowiednim ciśnieniem, powoduje delikatne oddzielenie komórek tłuszczowych od pozostałych tkanek. Uwolnione komórki tłuszczowe zostają odessane, przy czym – w przeciwieństwie do klasycznej liposukcji – nie zostają one uszkodzone, w związku z czym mogą być wykorzystane do zabiegu przeszczepu tłuszczu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
 
Chirurg przez powłoki brzuszne wprowadza do tkanki podskórnej kaniulę. Kaniulą podawana jest pod ciśnieniem woda, która uwalnia komórki tłuszczowe. Moc strumienia wodnego może być regulowana i dostosowana do różnej struktury tkanki tłuszczowej. Następnie komórki tłuszczowe wraz z wodą są odsysane. Uzyskane podczas zabiegu Body Jet komórki tłuszczowe można użyć np. do powiększenia piersi, czy wypełnienia zmarszczek. Zaletą tej metody jest fakt, iż jest dużo mniej inwazyjna, niż klasyczna liposukcja.
 
Dzięki oddzielaniu tłuszczu od pozostałych struktur za pomocą strumienia wody, nie dochodzi do zniszczenia naczyń krwionośnych, co przekłada się na mniejsze krwawienie podczas zabiegu. W odsysanym tłuszczu jest bardzo mało krwi i innych płynów. Po zabiegu pacjent szybciej, niż w przypadku klasycznej liposukcji widzi efekt, gdyż obrzęk tkanek jest znacznie mniejszy. Zabieg liposukcji metodą Body Jet jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami krzepnięcia, chorobami serca, niewydolnością nerek, wątroby, cukrzycą.
 
Lipoliza laserowa
 
Lipoliza laserowa to zabieg polegający na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą lasera. Jest to zabieg minimalnie inwazyjny, podczas którego, poprzez niewielkie nacięcia w skórze, do tkanki podskórnej wprowadza się kaniulę ze światłowodem. Światłowód, generując ciepło rozbija komórki tłuszczowe, a uwolniony z nich tłuszcz zostaje zmetabolizowany i usunięty z organizmu. Poza redukcją tkanki tłuszczowej, zabieg poprawia także strukturę, elastyczność i sprężystość skóry.
 
Zaletą tej metody jest fakt, iż nie wiąże się ona z koniecznością odsysania tłuszczu uwolnionego z uszkodzonych komórek tłuszczowych, ponieważ jest on usuwany z organizmu poprzez układ limfatyczny. Dodatkowo, używany podczas zabiegu laser pozwala od razu zamykać uszkodzone naczynia krwionośne, co zmniejsza krwawienie i siniaki.
 
Po zabiegu konieczne jest – podobnie, jak w przypadku klasycznego odsysania tłuszczu – noszenie odzieży uciskowej, która przyspiesza proces gojenia. Odzież taką nosi się jednak krócej, niż po klasycznej liposukcji. Krótszy jest także czas rekonwalescencji. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, choroby wątroby, nerek, cukrzyca, zapalenie tarczycy, zaburzenia krzepnięcia, ostre infekcje.
 
Lipoliza ultradźwiękowa – łagodne modelowanie ciała
 
Lipoliza ultradźwiękowa (kawitacja ultradźwiękowa) to nieinwazyjny zabieg, polegający na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą ultradźwięków. Przeprowadza się go za pomocą głowicy emitującej fale ultradźwiękowe, które przedostając się do tkanki podskórnej, powodują rozerwanie błon komórkowych komórek tłuszczowych.
 
Uwolniony tłuszcz dostaje się do wątroby, gdzie zostaje zmetabolizowany. Lipoliza ultradźwiękowa to skuteczny, całkowicie bezbolesny zabieg antycellulitowy, modelujący sylwetkę. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, nadczynność tarczycy, choroby serca, choroby nowotworowe, ostre stany zapalne organizmu.
 
Kriolipoliza
 
Kriolipoliza to nieinwazyjna metoda usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej, polegająca na zamrażaniu komórek tłuszczowych, prowadzącym do ich obumierania. Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia, które zasysa fałd skóry wraz z tkanką podskórną, by oziębić znajdujące się w nim komórki tłuszczowe.
 
W efekcie komórki tłuszczowe – wrażliwe na działanie niskiej temperatury – obumierają, a obecny w nich tłuszcz zostaje zmetabolizowany i wydalony z organizmu. Naskórek i skóra właściwa są bardziej odporne na działanie zimna, niż tkanka tłuszczowa.
 
Dzięki temu, podczas kriolipolizy dochodzi do zniszczenia tylko i wyłącznie komórek tłuszczowych, bez uszkodzenia otaczających tkanek. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, choroba Raynauda, krioglobulinemia.
 
Endermologia – modelowanie ciała przez masaż
 
Endermologia to mechaniczny masaż skóry i tkanki podskórnej. Wykonuje się go za pomocą specjalnego urządzenia, które zasysa fałd skóry, a następnie masuje go w różnych kierunkach. Masaż wpływa pozytywnie zarówno na skórę, jak i tkankę podskórną. Zabieg pobudza produkcję kolagenu i elastyny w obrębie skóry. W tkance podskórnej stymuluje proces lipolizy – rozkładania tłuszczu.
 
Zabieg endermologii pozwala wyszczuplić ciało, wymodelować sylwetkę, zredukować cellulit, poprawić elastyczność skóry, a także zrelaksować i rozluźnić mięśnie. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią: ciąża, skłonności do żylaków oraz naczyniaków, czynne choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia oraz zapalenie żył.
 
Modelowanie ciała dzisiaj to nie problem.
 
Body Jet – nowe oblicze liposukcji, bezpieczne i skuteczne odsysanie tkanki tłuszczowej.
 
Żyjemy w czasach, kiedy wszechobecny pęd za karierą i chroniczny brak czasu bardzo utrudniają dbanie o właściwy styl życia, aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie się. Sprawia to, że otyłość obecnie klasyfikowana jest jako choroba cywilizacyjna. Może ona być chorobą samą w sobie, może być również objawem różnych schorzeń zarówno natury somatycznej jak i psychicznej.
 
Pozornie może się wydawać, że nic prostszego. Przecież wystarczy zdrowo się odżywiać i dbać o codzienny ruch. Ale czy to aby na pewno zawsze wystarczy? Co z osobami, u których intensywny wysiłek fizyczny albo restrykcyjne diety są przeciwwskazane? Czy istnieje dla nich jakiś skuteczny i bezpieczny sposób, aby pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i zmniejszenie ryzyka chorób związanych z otyłością?
 
Współczesna medycyna estetyczna daje nam możliwości, aby w stosunkowo prosty i bezpieczny sposób zgubić zbędne kilogramy. Jednym z najpopularniejszym zabiegów mających na celu eliminację zbędnej tkanki tłuszczowej jest liposukcja. Polega ona na nieodwracalnym pozbyciu się nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej – odsysaniu tłuszczu.
 
Klasyczną liposukcję przeprowadza się wprowadzając odpowiednią kaniulę w tkankę tłuszczową i jej eliminację z wykorzystaniem podciśnienia. Należy podkreślić, iż liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, a jedynie modelującym sylwetkę.
 
Jaka jest różnica? Odchudzanie to proces, którego celem jest zmniejszenie masy ciała poprzez poprawę procesu trawienia, zmniejszenie zapotrzebowania na pokarm, spalanie tkanki tłuszczowej i budowę mięśniowej. Modelowanie sylwetki przy użyciu liposukcji pozwala tylko na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
 
Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo szybki efekt. Zabieg ten ma jednak szereg wad – usuwana tkanka tłuszczowa ulega uszkodzeniu, przez co często w jej miejscu tworzą się krwiaki i obrzęki. Ponadto jest to zabieg wiążący się ze sporą bolesnością i niejednokrotnie koniecznością hospitalizacji. Czy w związku z tym istnieje jakaś alternatywa?
 
Body Jet – co to takiego?
 
Body Jet jest innowacyjnym urządzeniem służącym do wykonywaniu nowego rodzaju liposukcji, które w swoim działaniu zamiast traumatyzującej tkanki próżni wykorzystuje technologię WAL (Water Assisted Liposuction). Polega ona na zastosowaniu strumienia płynu pod ciśnieniem do oddzielania i wypłukiwania komórek tłuszczowych.
 
Strumień ten jest ukierunkowany, aplikowany w pulsacyjny sposób, dzięki czemu pozwala na atraumatyzujące oddzielenie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej. Jego siła jest porównywalna z siłą silnego strumienia prysznicowego, co umożliwia dokładną separację adipocytów i uniknięcie uszkodzenia naczyń krwionośnych, włókien nerwowych oraz innych tkanek otaczających.
 
Dodatek adrenaliny do roztworu wypłukującego działa wazokonstrykcyjnie, to znaczy powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zawartość krwi i innych płynów ustrojowych w usuwanej tkance tłuszczowej. Dla porównania – zawartość krwi w produkcie ubocznym zabiegu urządzeniem Body Jet wynosi 1-3%, podczas gdy w produkcie uzyskanym drogą klasycznej liposukcji to aż 40%.
 
Body Jet – opis zabiegu
 
W nasiękowym znieczuleniu miejscowym, przez niewielkie nacięcie w skórze lekarz wprowadza specjalną kaniulę w miejsce, z którego będzie usuwany nadmiar tkanki tłuszczowej. Za pomocą urządzenia, w sposób pulsacyjny aplikowany jest pod ciśnieniem wachlarzowaty strumień specjalnego roztworu. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu oraz płynnym i delikatnym ruchom ręki operatora, komórki tłuszczowe w sposób bez urazowy są oddzielane od otaczających tkanek.
 
Powstała mieszanina roztworu i oddzielonej tkanki tłuszczowej jest odsysana przy pomocy tej samej kaniuli. Czas trwania pojedynczego zabiegu zawiera się w przedziale od 2 do 4 godzin, podczas których odsysa się od 1 do 3 litrów tłuszczu. Usuwanie większej ilości za jednym razem może być niebezpieczne, ponieważ wiąże się z ryzykiem negatywnego wpływu na metabolizm.
 
Nie można zapominać, iż tkanka tłuszczowa jest organem aktywnym metabolicznie, w którym zachodzi wiele istotnych dla organizmu procesów (np. pozagonadalna synteza estrogenów), a także magazynem niektórych ważnych dla życia i prawidłowego funkcjonowania substancji (np. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K).
 
W czasie kilku godzin lub dni bezpośrednio po zabiegu zaleca się stosowanie specjalnych opatrunków chłonnych oraz odzieży uciskowej, co dodatkowo zabezpiecza przed powstawaniem ewentualnych obrzęków i krwiaków. Zdecydowanym atutem Body Jet jest to, iż pacjent nie wymaga hospitalizacji i praktycznie zaraz po zakończeniu zabiegu może wracać do domu. Nie wymaga także dalszej opieki i w zasadzie od razu może wracać do normalnego funkcjonowania.
 
Zalety i przewaga nad klasyczną liposukcją
 
Podstawową zaletą wodnej liposukcji przy użyciu urządzenia Body Jet jest jej bezpieczeństwo. Dzięki bez urazowemu odseparowywania tkanki tłuszczowej związana jest z dużo mniejszym ryzykiem uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych niż liposukcja metodą klasyczną. Pozwala to na znaczne zmniejszenie koniecznej ilości środka znieczulającego, co istotnie redukuje ryzyko związane z samym zabiegiem.
 
Dzięki obkurczaniu naczyń przez adrenalinę zawartą w roztworze wypłukującym, praktycznie eliminujemy ryzyko wystąpienia krwiaków i obrzęków po zabiegu. To zaś powoduje, że efekt zabiegu jest bardziej widoczny – już po pierwszym zabiegu w obrębie bioder i brzucha odnotowuje się zmniejszenie o co najmniej jeden rozmiar odzieży. Pogłębienie i stabilizacja rezultatu dopełnia się w przeciągu do sześciu miesięcy od zakończenia terapii.
 
W przeciwieństwie do liposukcji klasycznej, zabieg Body Jet nie wymaga hospitalizacji, a czas jego trwania i rekonwalescencja są nieporównywalnie krótsze. Z uwagi na to, że stosowane znieczulenie ogranicza się do analgezji miejscowej, WAL jest pozbawione ryzyka związanego z narkozą. Warto nadmienić, iż obecnie jest to jedyna metoda pozwalająca na uzyskanie nieuszkodzonych komórek tłuszczowych i zapewniająca wysoką jakość materiału.
 
Nie tylko liposukcja
 
Niewątpliwą zaletą zabiegu Body Jet jest także wielofunkcyjność modelowania sylwetki. W tym przypadku oznacza to, że mamy możliwość nie tylko pozbycia się nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej z miejsc gdzie jest ona niepożądana, ale i wyrównania jej niedoborów. Jest to procedura całkowicie bezpieczna, ponieważ do uzupełniania tkanki tłuszczowej używa się własnego materiału odessanego wcześniej podczas tego samego zabiegu. W ten sposób można modelować piersi, pośladki, czy uzupełniać braki tkanki tłuszczowej na grzbietowych powierzchniach dłoni. Technika ta nosi nazwę lipotransferu.
 
BEAULI (Breast Augmentation by Lipotransfer) jest przykładowym zabiegiem wykorzystującym technologię lipotransferu dostępną dzięki możliwościom Body Jet. Polega na wypełnieniu piersi własną tkanką tłuszczową pobraną z użyciem techniki WAL. Optymalny rezultat daje wprowadzenie od 150 do 220ml tkanki tłuszczowej. Dokładną ilość uzależnia się od wyjściowego rozmiaru i stanu piersi oraz pożądanego efektu docelowego.
 
Z tej objętości trwale zostaje ok. 70-80ml, reszta ulega absorpcji. W związku z powyższym optymalne jest dwu lub trzykrotne powtórzenie zabiegu.
 
Czy dla wszystkich?
 
Niestety zabieg z zastosowaniem technologii WAL nie jest adresowany dla wszystkich. Istnieje grupa pacjentów, u których zastosowanie Body Jet jest przeciwwskazane.
 
Pierwszą grupę stanowią ludzie z zaburzeniami ze strony układu krążenia – różnego rodzaju chorobami serca (np. niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną), nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami krzepnięcia. Wahania metaboliczne powstałe po nagłym mechanicznym usunięciu tkanki tłuszczowej co powoduje zmianę w masie i powierzchni ciała, mogą zaburzać stosunek między zapotrzebowaniem organizmu na tlen a rzutem serca i nasilać zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego.
 
Z kolei u pacjentów leczonych z powodu zaburzeń krzepnięcia istnieje ryzyko krwawień oraz potencjalnych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.
 
Pacjenci, którzy cierpią na cukrzycę, niewydolność nerek lub niewydolność wątroby również nie powinni być poddawani zabiegowi Body Jet. Usunięcie części narządu aktywnego metabolicznie jakim jest tkanka tłuszczowa może nasilać i tak już występujące zaburzenia metaboliczne.
 
Przeciwwskazaniem również jest obecność aktywnych stanów zapalnych, ponieważ ingerencja instrumentalna w obrębie zainfekowanej tkanki grozi rozprzestrzenieniem się
i uogólnieniem zakażenia co z kolei może stanowić zagrożenie życia.
 
Redukcja tkanki tłuszczowej – metody
 
Istnieje szereg zabiegów, dzięki którym możemy się pozbyć niechcianych kilogramów. Niektóre z nich bazują na fizjologicznych procesach. Przykładowym zabiegiem wykorzystującym naturalne mechanizmy metaboliczne jest lipoliza iniekcyjna.
 
Jednakże najbardziej znanym i popularnym sposobem dającym możliwość redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej jest liposukcja. Jest to metoda pozwalająca na modelowanie sylwetki, lecz wbrew powszechnej opinii nie jest ona zabiegiem odchudzającym. Jaka jest różnica?
 
Odchudzanie jest procesem długotrwałym. Jego istotą jest wbrew pozorom nie samo w sobie zrzucenie masy ciała, ale regulacja metaboliczna. Dzięki regularnemu, optymalnie zbilansowanemu odżywianiu, prawidłowej podaży wody oraz regularnej aktywności fizycznej dochodzi do przyspieszenia procesów przemiany materii. Prowadzi to do spalania tkanki tłuszczowej oraz rozbudowy tkanki mięśniowej.
 
Lipoliza iniekcyjna
 
Lipoliza iniekcyjna to zabieg polegający na usuwaniu tkanki tłuszczowej poprzez wprowadzenie w jej obręb substancji lipolitycznych – rozkładających tłuszcze. Substancje używane podczas zabiegu to: fosfatydylocholina, deoksycholan sodu lub oba związki jednocześnie.
 
Zabieg zazwyczaj nie wymaga znieczulenia, jednak u bardziej wrażliwych pacjentów można zastosować krem znieczulający. Substancje aktywne wstrzykuje się do tkanki podskórnej na głębokość ok. 1 cm. Podanie substancji lipolitycznej powoduje uszkodzenie błony komórkowej komórek tłuszczowych.
 
Skutkuje to powstaniem miejscowej reakcji zapalnej w miejscu podania preparatu. Im gwałtowniejsza reakcja zapalna, tym efektywniejsza jest lipoliza . Lipoliza iniekcyjna może być uzupełnieniem zabiegu liposukcji. Zabieg jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, osób z niewyrównanymi chorobami tarczycy, chorobami wątroby, nerek, zaburzeniami krzepnięcia, schorzeniami autoimmunologicznymi, cukrzycą.
 
Lipolizę iniekcyjną zaleca się do modelowania następujących defektów:
 
nadmiar tłuszczu na udach,
 
zbyt szerokie uda,
 
fałdy tłuszczu na brzuchu,
 
podwójny podbródek,
 
nadmiar tłuszczu na pośladkach,
 
poduszeczki tłuszczu w okolicy pach,
 
otłuszczony, „byczy” kark,
 
nadmiar tłuszczu na kolanach,
 
niewymodelowane okolice tricepsu,
 
nadmiar tłuszczu na biodrach,
 
fałdy na plecach,
 
ginekomastia męska.
 
Liposukcja – Ile to kosztuje?
 
Ceny zabiegów są zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Po pierwsze od okolicy, z której usuwamy tłuszcz jest. Po drugie od tego, czy decydujemy się na samą eliminację tkanki tłuszczowej czy na zabieg z jedno czasową jej implantacją w innym miejscu. Koszt bywa także inny w zależności czy życzymy sobie nadzór anestezjologa czy obywamy się bez niego. Generalnie rzecz biorąc zabieg ten można wykonać już od 5000 zł.
 
 
 
   
        
RF a cellulit
RF dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Cellulit - niwelowanie
cellulit dr n. med.  Agnieszka Ledniowska
Nietrzymanie Moczu
pupuszczanie mikcja
Plastyka Warg Sromowych. Ile to kosztuje, ceny.
wargi sromowe plastyka dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Powiększanie warg Sromowych
wargi sromowe korekta A. Ledniowska
Odmłodzenie Twarzy
Odmłodzenie Twarzy dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Bruzdy - wypełnianie
bruzdy nosowo wargowe dr n. med.  Agnieszka Ledniowska
   


Inne osoby także przeczytały:

 
Kurze Łapki
skóra na twarzy zmarsczki koło oczu dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Korygowanie
Zagęszczanie skóry
skóra twarzy zabieg mezoterapii dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Mezoterapia
Leczenie Łysienia
łysienie zabieg dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Bruzdy nosowo-wargowe
bruzdy na twarzy dr n. med. Agnieszka Ledniowska
a.d. 2021
              
dr n. med. AGNIESZKA LEDNIOWSKA, lekarz
GRZEGORZ LEDNIOWSKI, lekarz
              
EMAIL: biuro@estei.pl
TEL: +48 517 056 831

czynne 08.00-22.00
              
"Doktor" Sp.P. Lekarzy - Estei
KRS: 0000754277
NIP: 7492102996
Regon: 381627880
              
©Copyright 2007 - 2021  dr n. med. Agnieszka Ledniowska Grzegorz Ledniowski | All Rights Reserved
Wróć do spisu treści