+48 517 056 831
Od 2008 roku
Przejdź do treści

HPV Kobieta Mężczyzna - leczenie postępowanie

Ginekologia Estetyczna
 
HPV Kobieta Mężczyzna a HPV leczenie postępowanie, wirus brodawczaka ludzkiego. Objawy zakażenia HPV mężczyźni. Objawy zakażenia HPV kobiety Gabinet leczenie.

HPV szczepić się czy nie


Czy wiesz, że każdego roku prawie 3 tysiące polskich kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy? Istnieją tylko trzy sposoby, by się przed wirusem HPV bronić. Pierwsza to absolutna wstrzemięźliwość seksualna. Ale to jest przecież nierealne! Drugi nazywa się cytologia. Jednak to nie wystarczy. Trzecie to szczepionka przeciw HPV, która niestety też nie daje 100 % pewności.




Wirus HPV. Co to jest?

Choć dziś wirus HPV (Human Papillomavirus) jest głównie kojarzony z nowotworem szyjki macicy, to tak naprawdę bywa on odpowiedzialny za całą gamę innych chorób, np. raka zewnętrznych narządów płciowych kobiet i mężczyzn, nowotwory jamy ustnej, krtani i gardła, a przede wszystkim tzw. brodawki i kłykciny narządów płciowych. Obecnie wyróżnia się ok. 150 typów wirusa brodawczaka HPV. Wśród nich są te szczególnie niebezpieczne typy 16 i 18. To one właśnie odpowiadają za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy.


Jak dochodzi do zakażenia?

Najczęściej poprzez kontakty seksualne, choć dziś mówi się też o incydentalnych przypadkach zakażeń poprzez używanie ręczników czy bielizny osoby z HPV. Najważniejsza profilaktyka polega oczywiście na unikaniu przypadkowego seksu i używaniu prezerwatyw. Spokojnie! Warto też wiedzieć, że nie każde zakażenie skutkuje trudną do wyleczenia chorobą. Część infekcji HPV ulega samowyleczeniu, pod warunkiem, że masz odporny, silny organizm. Co to znaczy? Jeśli nawet jesteś „złapałaś" już HPV, Twój układ immunologiczny może sam zwalczyć wirusa. Niestety u niektórych kobiet choroba przechodzi w stan przewlekły, co prowadzi do powstania najpierw stanu przednowotworowego, a następnie do nowotworu.


Czy zaszczepione kobiety są zwolnione z badań?

Absolutnie nie, ponieważ zakażeniu często nie towarzyszą żadne charakterystyczne objawy. Sygnałem alarmowym mogą być tylko brodawki, kurzajki, kłykciny, albo często nawracające infekcje. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie (najlepiej raz w roku) cytologii. Jeśli wyniki cytologii okazują się niepokojące, czyli w opisie cytolog ustali, że badane komórki mogą wskazywać na infekcje HPV, wtedy trzeba poszerzyć diagnostykę o test DNA HPV (wymaz szczoteczkowy z kanału szyjki na specjalne podłoże). Tak naprawdę dopiero to badanie jest miarodajne, bo cytologia daje nam tylko 50 % pewności. Następne w zależności od opisu cytologii i testu DNA HPV lekarz może zlecić kolposkopię, która polega na oglądaniu szyjki w dużym powiększeniu. Z obszarów podejrzanych można też pobrać kawałeczki tkanki do dalszej analizy.


Czy HPV zagraża tylko kobietom?
Wirus ten kojarzymy głównie z rakiem szyjki macicy, ale jest on groźny również dla mężczyzn. U panów może on wywołać raka gardła, krtani, odbytu, a nawet prącia. Nie wiemy dokładnie, ilu polskich mężczyzn jest zakażonych HPV. Badania przeprowadzone w USA, Brazylii i Meksyku wykazały, że najprawdopodobniej ponad połowa panów w wieku 18 -70 lat to nosiciele różnych typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Dlaczego to jest takie groźne? Mężczyzna nie wiedząc, że jest nosicielem HPV zakaża wirusem swoje partnerki. Dlatego szczepiąc młodych chłopców moglibyśmy chronić nie tylko ich zdrowie, ale także zdrowie ich przyszłych partnerek.


Czy uprawiając seks oralny można się zakazić HPV?
Mało kto zdaje sobie sprawę, że HPV odpowiada aż za 30 % nowotworów gardła, przełyku i języka. Właśnie w ten sposób wirusa „złapał" Michael Douglas. Aktor kilka lat temu sam przyznał się do tego, że zmagał się z rakiem krtani. Szczególnie uważać na siebie powinni palacze, bo ich śluzówka jest podrażniona i ułatwia wnikanie wirusa. Oczywiście silny układ odpornościowy może zwalczyć wirusa sam. Jednak nie jest to regułą. Specjaliści szacują, że ok. jeden mężczyzna na stu, mających kontakt z HPV, jednak zachoruje.


Czy warto się szczepić przeciw HPV?
Odpowiedź jest prosta - obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są spowodowane przez przewlekłą infekcję wirusem HPV. W Polsce dostępne są trzy szczepionki (o różnej nazwie), które zabezpieczają m.in. przed wirusami typu 16 i 18, czyli tymi odpowiedzialnymi za ok. 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Oczywiście szczepionki nieco się różnią. Dlatego warto porozmawiać, która z nich będzie najbardziej wskazana dla Ciebie.


W jakim wieku najlepiej się szczepić?
Dziś mówi się, że szczepionki można podawać nawet dziewczynkom od 10 roku życia, ale powszechnie zaleca się szczepić dopiero nastolatki. Specjaliści twierdzą, że u dziewcząt i młodych kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego i nie miały szansy na kontakt z HPV, jest to najbardziej skuteczne. Jednak ten punkt widzenia odnosi się do zwalczania wirusa w populacji. Oznacza to tyle, że jeśli zaszczepilibyśmy dziś wszystkie młode nastolatki Polsce, to zaobserwowalibyśmy za trzydzieści lat spektakularny spadek zakażeń HPV. Nie oznacza to jednak, że jeśli jesteś kobietą aktywną seksualnie po 30., po 40., czy po 50. to szczepionka nie jest już dla Ciebie. Jeśli zmieniasz partnerów, koniecznie zaszczep się! Niestety w Polsce nie jest to refundowane. Musisz się liczyć z tym, że szczepionkę podaje się w trzech dawkach, w ściśle określonych odstępach czasowych. Na koniec pojawia się pytanie najważniejsze. Czy to jest bezpieczne? By rozwiać wszelkie wątpliwości Europejska Agencja Leków (EMA) przeprowadziła wnikliwą analizę danych i wydała komunikat, w którym uznała szczepienia przeciw HPV za bezpieczne. Specjaliści twierdzą, że jeśli zdecydujesz się na szczepienie, zmniejszysz o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych.
   
   
 



Inne osoby interesowały się także:
Czy BOTOX ma sens?

a.d. 2021
              
dr n. med. AGNIESZKA LEDNIOWSKA, lekarz
GRZEGORZ LEDNIOWSKI, lekarz
              
EMAIL: biuro@estei.pl
TEL: +48 517 056 831

czynne 08.00-22.00
              
"Doktor" Sp.P. Lekarzy - Estei
KRS: 0000754277
NIP: 7492102996
Regon: 381627880
              
©Copyright 2007 - 2021  dr n. med. Agnieszka Ledniowska Grzegorz Ledniowski | All Rights Reserved
Wróć do spisu treści