Gabinet Medycyny Estetycznej od 2008r.

 
+48 517 056 831
Przejdź do treści
  

Bruksizm


 
Bruksizm, ścieranie zębów, zgrzytanie zębami
 
 
Bruksizm zgrzytanie zębami leczenie zabieg dr n. med. Agnieszka Ledniowska
 
 
 

Bruksizm leczenie botox Zgrzytasz zębami, zaciskasz zęby? Ścierasz zęby? Boli Cię głowa? Bruksizm Ścieranie się zębów Zgrzytanie Objawia się patologicznym tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki, najczęściej w nocy. Bezpieczny Skuteczny Niechirurgiczny sposób przy pomocy BOTOX cena Zabieg u kogo i gdzie? opinie – ze względu na pozytywne opinie, niski koszt staje się złotym standardem w poprawianiu wyglądu twarzy. Szybkie gojenie. Sprawdź cennik – tak tanio nigdy nie było. Jest zabieg bezpieczny zarazem skuteczny. Zgrzytanie zębów leczenie-  forum, blog. Wybierz Gabinet bądź Klinikę - Katowice Śląsk Gliwice Chorzów Bytom Zabrze Rybnik Opole Opolskie Bielsko Biała Żywiec Olkusz Chrzanów Tychy Dąbrowa Górnicza Sosnowiec Siemianowice Śląskie Częstochowa.
 
 
 

Co to jest Bruksizm

Bruksizm to mimowolne zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami, prowadzące do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Badania podają, że 50 % populacji cierpi na to schorzenie, część osób nawet nie zdaje sobie prawy, że je ma. Zaciskanie zębów prowadzi do ścierania szkliwa, uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych, przewlekłych bólów głowy. Terapia botoxem pozwala zrelaksować mięsień żwacz, co powoduje ustąpienie dolegliwości.
 
 
Słowo „bruksizm” pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgrzytać zębami”. Jest to schorzenie, którego istotą jest zaburzenie ruchowe o charakterze stereotypii, przejawiające się patologicznym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem nimi podczas snu. Należy więc do chorób zwanych parasomniami. Są to występujące w trakcie snu lub wybudzania się nieprawidłowe, niepożądane zachowania. Bruksizm nie jest rzadkim zjawiskiem i dotyczy nawet do 10% populacji (w zależności od lokalizacji geograficznej). Pacjenci często są nieświadomi istnienia choroby.
 
 
Bruksizm może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla organizmu. Pierwszym etapem następstw związanych z tą chorobą są uszkodzenia zębów. Przejawiają się one pod postacią ścierania ich powierzchni, rozchwiania, a także pękania szkliwa. Zmiany dotyczą zarówno szczęki jak i żuchwy. Mogą one prowadzić do powstawania stanów zapalnych okolicy zębów i dziąseł. Zaczynają się jako zakażenia miejscowe dając nieprzyjemne dolegliwości, mogąc prowadzić do wypadania zębów. Ponadto wiążą się z dużym ryzykiem uogólnienia zakażenia i wystąpienia sepsy wraz ze wszystkimi jej powikłaniami (mikrozatorami w płucach, mikroudarami mózgu i zgonem włącznie).
 
 
Oprócz tego prowadzić może do zmian zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych, a następnie do ich zwyrodnienia oraz destrukcji. Skutkuje to znacznym ograniczeniem ich ruchomości, co może się wiązać z utrudnieniami w przyjmowaniu pokarmów. Zmiany te mogą w dalszym przebiegu powodować przewlekły wzrost napięcia mięśniowego (w obrębie żwaczy czy mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych) i bolesność mięśni, a także przewlekłe bóle głowy. Ponadto bruksizm jest określany jako problem społeczny, ponieważ może wywoływać zaburzenia snu u osób śpiących w tym samym łóżku.


Dla kogo przeznaczony jest zabieg
Zabieg przeznaczony dla Kobiet oraz Mężczyzn celem pozbycia się zgrzytania, ścierania zębów. Dodatkowym efektem jest wysmuklenie twarzy. Bezpośrednia patogeneza bruksizmu nie została do końca poznana. Określono jednak kilka czynników, które prawdopodobnie zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Pierwszym z nich jest przewlekłe narażenie na stres, które generalnie może przyczyniać się do występowania stereotypii.
 
 
Ryzyko to jest szczególnie podwyższone u tych osób, które mają niską odporność na stres. Dodatkowo do jego wystąpienia mogą przyczyniać się różnego rodzaju wady zgryzu, które zaburzają prawidłowe ustawienie zębów szczęki i żuchwy, a także niektóre choroby pasożytnicze (na przykład owsica).
 
 
 
 
 
 
Zalecenia pozabiegowe:

 • 4 godziny po zabiegu należy unikać masowania i pocierania miejsc w które podano lek
 • 48 godzin po zabiegu nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny
 • 24 godzin nie latać samolotem
 • 2 tygodnie nie korzystać sauny, łaźni parowych, solarium, nie opalać się
Jak wygląda zabieg?
 
 • Przed zabiegiem odbywa się rozmowa kwalifikacyjna i podpisywana jest zgoda na zabieg.
 • Zabieg nie wymaga znieczulenia, lecz na życzenie Pacjent można skórę znieczulić
 • Przed zabiegiem zaznaczane są miejsca topograficzne na twarzy i podawany jest lek
 • Po zabiegu można wrócić do codziennych czynności-należy jednak przestrzegać zaleceń pozabiegowych

Czy zabieg jest bolesny?

 • Zabieg jest niebolesny.
 
Kwalifikacja + badanie lekarskie
Dla kogo jest przeznaczony zabieg?
Wskazania

 • Zgrzytanie zębami
 • Ścieranie zębów

Ile trwa rekonwalescencja
 • Zabieg nie wymaga rekonwalescencji.
Przeciwwskazania:

 • Nadwrażliwość na toksynę botulinowa typu A lub którykolwiek ze składników preparatu
 • Infekcje w proponowanych miejscach wkłucia
 • Ciąża i karmienie piersią
 • Dysfunkcje przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego
 • Miastenia rzekomoporaźna, zespół Lamberta- Eatona, stwardnienie boczne-zanikowe
 • Zażywanie leków rozluźniających mięsnie
   
   
   

   

  Bruksizm leczenie - CENA

  Leczenie Botoxem - cena od 650 PLN 100j


  Czas zabiegu

  Czas zabiegu to 40 minut


  Ilość powtórzeń

  Zabieg należy powtórzyć po  4-6 miesiącach jeżeli odruch zgrzytania, ścierania ponownie nawróci.


  Efekty zabiegu

  Pierwsze efekty pojawiają się po 2-3 dniach lecz pełny efekt uzyskuje się po 2 tygodniach.


  Bruksizm leczenie - opieka całodobowa, zwolnienie lekarskie
  W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości jestem dostępna 24h/dobę
   
   
  Zabiegi uzupełniające, dodatkowe, alternatywne
  Terapia  bruksizmu nie wymaga innych dodatkowych zabiegów.  Na chwilą obecną nie ma alternatywy dla botoxu. Zabieg jest bezpieczny i nie odnotowano działań niepożądanych po zabiegu. Botox jest lekiem i powinien zostać podany przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.

   
  Pozostałe informacje
  Pacjentki chorujące na bruksizm często nie zdają sobie sprawy, że z upływem czasu ich twarz się zmieniła. Mięsień żwacz, odpowiedzialny za schorzenie, powiększa się a twarz zaczyna przybierać kształt męski /z mocno podkreślonymi kątami żuchwy/. Dopiero porównanie zdjęć sprzed kilku lat z obecnymi pozwala zobrazować zmiany. Zmiany przebiegają powoli, dlatego mogą być niezauważalne przez samych pacjentów. Podanie toxyny botulinowej w mięsień pozwala go osłabić, zmniejszyć objawy choroby i wysmuklić twarz.

  Współczesna medycyna estetyczna, oprócz szeroko pojętego poprawiania urody, znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń somatycznych, a nawet tych o podłożu psychicznym. Poprzez zwiększenie atrakcyjności wzrasta poczucie własnej wartości, co może wpływać między innymi na zmniejszenie nasilenia objawów depresji. Sztandarowym przykładem wykorzystania medycyny estetycznej w leczeniu chorób jest leczenie bruksizmu.Leczenie bruksizmu pozwoli uchronić nas przed wieloma poważnymi konsekwencjami, dlatego warto zgłosić się do specjalisty i zdiagnozować go jak najszybciej. Objawem są uporczywe bóle głowy lub uczucie ciągłego szumu i dyskomfortu w uszach, a także nadwrażliwość zębów, która wynika z uszkodzonego szkliwa. Problem diagnozowany jest często dopiero w dorosłym życiu, ponieważ symptomy bruksizmu są mylone z objawami innych schorzeń.
   

  Dlaczego tak ważne jest leczenie bruksizmu?
  Bruksizm wpływa negatywnie na cały organizm, dlatego też warto dobrać odpowiednią metodę leczenia, gdyż nieleczony, prowadzi do groźnych powikłań. Napięcie mięśniowe z czasem przenosi się z mięśni twarzy na kręgosłup, a bolesne dolegliwości rozszerzają swój zasięg o kolejne obszary. Najnowsze osiągnięcia medycyny estetycznej pomogą nam w efektywnej walce z tą chorobą. Współcześnie jedną z popularniejszych metod leczenia bruksizmu jest zakładana na noc specjalna szyna. Niestety, metoda ta sprawdza się jedynie w początkowym stadium choroby. W innych przypadkach zaleca się użycie toksyny botulinowej. Dzięki takiemu optymalnemu rozluźnieniu mięśni uciążliwe zgrzytanie zębami ustaje. Warto podkreślić, że pozostałe mięśnie pracują bez zmian. Skutkiem ubocznym tego zabiegu jest wizualnie szczuplejsza twarz. Metoda ta jest bezpieczna, bardzo skuteczna, a na jej efekty nie musimy długo czekać. Rezultaty utrzymują się przez ok. 6 miesięcy – po tym czasie należy powtórzyć zabieg. Dodatkowym plusem jest bezbolesność oraz krótki czas zabiegu, który trwa kilkanaście minut. Dzięki tej metodzie można pozbyć się problemu na stałe. Wystarczy powtarzać zabieg dwa razy w roku przez okres 2 lat oraz zakładać szynę relaksacyjną na noc.
   
   
   
     
          
  RF a cellulit
  RF dr n. med. Agnieszka Ledniowska
  Cellulit - niwelowanie
  cellulit dr n. med. Agnieszka Ledniowska
  Piersi - Uniesienie Nićmi
  Piersi - Uniesienie Nićmi dr n. med. Agnieszka Ledniowska
  Ile kosztuje powiększanie piersi
  Ceny zabiegów powiększania piersi śląsk katowice opolskie
  Powiększanie warg Sromowych
  wargi sromowe korekta A. Ledniowska
  Powiększanie piersi własnym tłuszczem
  Powiększanie piersi własnym tłuszczem korekta A. Ledniowska
  Migrenowy ból głowy
  leczenie migreny BOTOX Ledniowska
     


  Inne osoby także przeczytały:


   
  a.d. 2021
                
  dr n. med. AGNIESZKA LEDNIOWSKA, lekarz
  GRZEGORZ LEDNIOWSKI, lekarz
                
  EMAIL: biuro@estei.pl
  TEL: +48 517 056 831

  czynne 08.00-22.00
                
  "Doktor" Sp.P. Lekarzy - Estei
  KRS: 0000754277
  NIP: 7492102996
  Regon: 381627880
                
  ©Copyright 2007 - 2021  dr n. med. Agnieszka Ledniowska Grzegorz Ledniowski | All Rights Reserved
  Wróć do spisu treści