Gabinet Medycyny Estetycznej od 2008r.

 
+48 517 056 831
Przejdź do treści
Łysienie - odtwarzanie włosów
Estei
Opublikowane według A.L. w uroda · 3 Czerwiec 2019
Tags: włosyodtworzenie

Odtwarzanie włosów - przeszczep

 
Rozwój chirurgii estetycznej odtwórczej włosów możliwy jest dzięki działalności Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów i krajowych towarzystw zajmujących się ta dziedziną. W Polsce lekarze trudniący  się przeszczepianiem włosów skupieni są w Polskim Towarzystwie Chirurgii Odtwórczej Włosów.
 
 

Jakie osoby mają problem z łysieniem?

 
Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą tracić włosy i odczuwać z tego powodu dyskomfort. Problem pojawia się w różnym wieku, często ma podłoże genetyczne. Pourazowe ubytki owłosienia także mogą być skutecznie leczone chirurgicznie za pomocą przeszczepu włosów.
 
 

Kwalifikacja

 
Przydatne są zdjęcia z lat poprzednich, które pomogą ustalić oczekiwania, możliwości leczenia łysiejącej skóry głowy. Podstawą jest konsultacja  lekarska, która powinna zawierać dokładny wywiad dotyczący pacjenta i jego rodziny. Istotne jest w jakim wieku rozpoczęło się łysienie, jak szybko postępowało, czy stosowane było wcześniej leczenie i z jakim powodzeniem? Ważne są informacje dodatkowe o innych chorobach i stosowanych lekach. Może być konieczne wykonanie badań dodatkowych laboratoryjnych. W niektórych przypadkach warto wykonać trichogram.
 
 

Kto nie kwalifikuje się do leczenia?

 
Realne oczekiwania pacjenta i doświadczenie oraz uczciwe przedstawienie przez lekarza możliwych do osiągnięcia efektów pozwala na rozpoczęcie leczenia, którego efekty z reguły będą widoczne dopiero po kilku miesiącach. Jeżeli chodzi o leki należy pamiętać, że u kobiet w wieku rozrodczym nie stosuje się Finasterydu, który ostrożnie podajemy także u starszych mężczyzn z powodu możliwości nasilenia się objawów obniżenia libido.
 
Nie powinno się przeszczepiać włosów u pacjentów poniżej 25 roku życia. W tym wieku może następować dynamiczne zwiększanie się obszaru łysienia. Jednak wiek nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do transplantacji . Zbyt mały obszar, z którego możemy pobrać włosy ogranicza możliwość uzyskania dobrego efektu kosmetycznego. Zbyt mała średnica włosa oraz mała gęstość rosnących w okolicy potylicznej włosów utrudnia uzyskanie zadowalających efektów. Przeciwwskazane jest palenie tytoniu.
 
 

Jakie leki możemy stosować ?

 
Najczęściej stosujemy Finasteryd i Minoxidil. Z innych licznych preparatów należy wspomnieć Kwas azaleinowy, Kamiwazę, Karoten, Retinol czy mający maskować rozrzedzenie włosów Nanogen. Pomocna jest także mezoterapia igłowa. Finasteryd chętnie stosujemy u młodych mężczyzn. Najlepiej stosować jednocześnie Finasteryd i Minoxidil, które po kilku miesiącach często dają bardzo dobry efekt leczniczy. Leczenie farmakologiczne można stosować okresowo przed i po przeszczepianiu włosów.
 
 
Jaki jest cel przeszczepiania włosów ?
 
Celem , który staramy się osiągnąć jest redystrybucja posiadanej liczby włosów. Na dzień dzisiejszy nie potrafimy jeszcze zwiększać ogólnej liczby włosów, jedynie przenosimy je z jednego miejsca na drugie. Oczekiwanym efektem jest wypełnienie włosami obszarów skóry ich pozbawionej co daje obraz prawidłowego owłosienia. Ogólny wygląd poprawia się, osoba wydaje się młodsza i zdrowsza. Poprawia się samopoczucie. Często otwierają się drzwi do kariery zawodowej i towarzyskiej. Lekarz oceni realnie możliwe do osiągnięcia rezultaty, które – co jest pocieszające – są z reguły bardzo dobre.
 
 
W jakie miejsca można przeszczepić włosy i skąd się je pobiera?
 
Włosy pobiera się najczęściej z okolicy potylicznej gdzie nie występuje łysienie. Włosy wszczepia się w okolice czołową, ciemieniową ( szczyt głowy), blizny skóry owłosionej głowy. Można odtwarzać brwi, wąsy, brodę, owłosienie klatki piersiowej.
 
 a.d. 2020
              
dr n. med. AGNIESZKA LEDNIOWSKA, lekarz
GRZEGORZ LEDNIOWSKI, lekarz
              
EMAIL: biuro@estei.pl
TEL: +48 517 056 831

czynne 08.00-22.00
              
"Doktor" Sp.P. Lekarzy - Estei
KRS: 0000754277
NIP: 7492102996
Regon: 381627880
              
©Copyright 2007 - 2020  dr n. med. Agnieszka Ledniowska Grzegorz Ledniowski | All Rights Reserved
Wróć do spisu treści